Afghanistan

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Afghanistan

Příspěvek od Maric »

Germanik1 píše: 17.08.2021 20:09 Nějak jsem nepochytil kde Čína sousedí s Avghanistanem
Viz Vachánský koridor.
Sice úzký, ale na vybudování železnice bohatě stačí. Nějaké údolí kudy by to teoreticky šlo tam je.
Číňani již předvedli, že železnici ve výškách kolem 5000 mnm. v nehostinném terénu dokáží postavit. (Trasa Peking Lhassa. Byl o tom natočený i velice zajímavý dokument, jak řešili některé problémy.)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vach%C3%A ... BD_koridor
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Afghanistan

Příspěvek od proforma »

Germanik1 píše: 17.08.2021 20:09 Nějak jsem nepochytil kde Čína sousedí s Avghanistanem
Tim malym camfourkem vpravo, asi 60 km hranice.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Afghanistan

Příspěvek od bacil »

Ten Maximův ceník má jednu chybu.

Když Rusové bomnardovali v Sýrii dle západních médií prázdné místo v poušťi a ještě se chechtaly že to hází do prázdné pouště, FR + UK + USA dštily najednou "bez příčiny" příliš velkou síru na Rusko, málem vyhlašovaly válku a pak o pár dní později v IL byl v TV nějaký jejich generál co říkal, že jim tam zařvalo 20 speciálů. Tak to asi moc prázdný místo nebylo.

Tudíž místa koncentrace těchto "ceníkových" cílů jsou zpravidla kontaminovány západními poradcemi, o které západ nerad přichází. Je to takové kujme pikle, pikle kujme... Na jedné straně podporuje teroristy, na druhé jim vyhlašuje válku. Jestli v tom Afghánu nakonec nešlo o drogový byznys? Sledujte, jak to bude teď, jestli mají nějakou náhradu, když ani Venezuela nevyšla.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Afghanistan

Příspěvek od Germanik1 »

Ď
Udělám co musím
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Afghanistan

Příspěvek od devlop »

Screenshot_150.jpg
jak píše Proforma, já bych to nazval - tímhle malým čuráčkem

tam dokáže Číňan postavit dvojkolejku rychleji než my 500m dálnice s vyřízením povolení, soudních žalob od zelených na výskyt žab, motýlků a křečků a spekulantů s majiteli pozemků 20m2 a vysoutěžení toho nejlevnějšího dodavatele... :lol:
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Afghanistan

Příspěvek od Ulfhednar »

Já nevím, ale myslím, že Germanikovi stačí jednou napsat, že sousedí Vachánským koridorem. Nechápu, proč hned 4x (pokud je to uz všechno) :roll:

"Nerad ruším, ale chtěl jsem se jenom zeptat, zda někdo z pastva nemá chuť na dobrou brazilskou kávu." 😉
Óðinn á yðr alla
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Afghanistan

Příspěvek od cipis »

Tak má to nějaký vývoj, dokonce je tu už i mapka :D
Já to třeba vůbec netušil, že tam něco takového je.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Afghanistan

Příspěvek od GOD »

... odkial ma talibanec prostriedky? Všetci pre ňho pracujú zadarmo?
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Afghanistan

Příspěvek od Maric »

Oni Číňani plánují s Pakistánci nedaleko toho průsmyku železniční koridor přes Kašmír. Část už je dokonce postavená, přibližně kopíruje trasu Karakorámské "dálnice". Shodou okolností to je jedna z nejnebezpečnějších silnic světa....
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kar%C3%A1 ... C3%A1lnice

Postavením té železnice by Číňani zabili více much jednou ranou. Železniční spojení s Islamabádem, potažmo s Perským zálivem, Následně s Kábulem, a pokud získají nějaké ty doly pod svou správu, tak i s nimi. V Pakistánu chybí po hranice postavit odhadem nějakých 650 Km. Tady ještě něco anglicky k plánované železnici. S překladem pomůže strejda Google.
https://en.wikipedia.org/wiki/Khunjerab_Railway

A pak už je jen třešničkou na surovinovém dortu, že poblíž Kábulu se dá ve velkém těžit měď a železo, a Velice slibné naleziště Lithia a jiných vzácných kovů se nalézají právě mezi Kábulem a Vachánským koridorem.
lithium-in-afg.png
Vysvětlivky: Intrusive rocks - žilné horniny
PeFi
Příspěvky: 2715
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Afghanistan

Příspěvek od PeFi »

devlop píše: 17.08.2021 19:06 Paul:
"Akorát nemají moc ropy tak jim nikdo nepoleze do řiti jako Saudům."
To jsem se kdysi hrozně dávno na letišti potkal se skupinou českých geologů, kteří se zrovna vraceli z Afganistánu ...

Tak nějak tuším, že se ještě budeme divit co všechno tam mají. Fakt to není jen to lithium. A čína se nám bude smát, až se za břicho bude popadat. :cry: A my si budeme připadat asi tak jak Rusko, které kdysi za babku prodalo Aljašku ...
Стококотов
Příspěvky: 7
Registrován: 17.08.2021 18:05

Re: Afghanistan

Příspěvek od Стококотов »

Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Afghanistan

Příspěvek od Paul »

Myslel jsem to spíše ve vztahu k západu, když Saudskej princ zacinká petrodolarama, to se můžou všichni přetrhnout, aby jim schválili nějakou tu proxy válku a nechali ve své zemi postavit další tucet mešit sponzorovaných Saudy. Už to nejsou zpátečníci s právem šária, líheň terorismu a osa zla. Jsou to nejlepší přátelé, mezinárodně uznaní.

Saudové mají čistý přijem z ropy přes 2 biliony korun ročně (pokud jsem se dobře díval), mají k tomu potřebný průmysl a zázemí. Jestli se k nečemu podobnému dopracují v Afghánistánu pak ok. Zatím ale reálně nemají nic a země je nestabilní. Naše suroviny to nejsou, příměr s Aljaškou mi uniká. Ani Američani na to neměli nárok, ani jimi dosazené elity v zemi.

Jinak mají zajímavou demografickou křivku, i kdyby ze země uteklo 20 milionů lidí, může jim to být jedno.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Paul dne 18.08.2021 0:12, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Afghanistan

Příspěvek od Maric »

To je jasné už teď. Američani už před lety hovořili o "Lithiovém perském zálivu". Ložisko železa u Kábulu se považuje na největší nevyužité ložisko v celé Asii. Nejdříve se ale určitě otevřou doly s výnosnými rudami s vysokou cenou, aby byla levná přeprava hotového kovu, a hodně se na těžbě vydělalo. To znamená například zlato z naleziště v provincii Badachšán, což je shodou okolností provincie, ke které náleží onen Vachánský koridor. Vše tak očividně hraje Číně do karet. že to Talibanské povstání rozhodně nemůže být náhoda.
Čína si nechá Talibanem udělat pořádek tam kde bude potřeba a štědře je za to odmění. Jak je známo, tak Čína si nedělá velkou hlavu ani z lidských práv, a ani z nějaké přehnané ekologie. A konec konců ani z politické situace v zemích kde se snaží ekonomicky angažovat, viz Afrika.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Afghanistan

Příspěvek od bacil »

Malé historické okénko...

Obrázek
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Afghanistan

Příspěvek od Zapadlo »

Dokud Taliban bojoval s rusáky, byl cenným spojencem.
Propaganda Států ty ušlechtilé a statečné horaly dovedla využít.
Rambo und Taliban.jpg
Někdy spolu lidé jednají prostě proto že je k tomu okolnosti donutí. Vzájemné sympatie nejsou nutné.
Hacha_Hitler.jpg
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Afghanistan

Příspěvek od Maximus »

Asi pred deseti lety jsem dostal nabidku jit pracovat na sever AFG s archeology - vse platli už tenkrát Činani a to kralovsky. Klid od Talibancu meli zaplacený a jediny prusvih byly miny v okolí, takže jeden kolega ze zahraničí tam pri prochazce do sirsiho okoli tabora "zakukal".
Ocekaval jsem narození prvniho dítěte, tak jsem tam tenkrát nejel. To jen pro ilustraci, že Cinani si ten sever AFG zpacovavaji dlouho a komplexně.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Afghanistan

Příspěvek od devlop »

Tak už se to rozjíždí...
Talibanci zapálili zábavní park, "Vadilo jim, že se v parku nacházely sochy různých osobností. To totiž islám zakazuje."
Další záběry, které aktuálně kolují po internetu, pochází z města Džalálábád na východě Afghánistánu. Mladí Afghánci zde na protest proti Tálibánu hrdě vyvěšují státní vlajky. Podle svědků na ně bojovníci radikálního islamistického hnutí střílí, na místě mají být kromě zraněných i mrtví.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... nicni_ajez
Стококотов
Příspěvky: 7
Registrován: 17.08.2021 18:05

Re: Afghanistan

Příspěvek od Стококотов »

Nebojovali, tak co cekali ?? to jako kdyz se mi v tzv. rozvojove zemi stěžoval peon : Es difícil vivir aquí, señor, nada crece... Ja mu nato: Bueno, ¿y si sembraste? On bezelstne : "Bueno, crecería...
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: Afghanistan

Příspěvek od Andy Glock »

Jak jednoduché vysvětlení Stokokote:D . Češi taky s Němci nebojovali, tak dobře jim tak? Obyčejných Afghánců je mi líto, ať už je to jak je. To ale neznamená (aby si někdo tady nemyslel) že jsem vítač, a že tu nějaké chci. To ani náhodou. Český národ je mi přednější.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Afghanistan

Příspěvek od Fabulous »

Stočurák: Na taková moudra tu nikdo zvědavý není
Odpovědět