Jak poznate nastup totality?

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od mhi »

BiSon píše: 14.03.2024 13:20
mhi píše: 14.03.2024 11:54 Netusite nekdo nejakou knihu/studii, ktera by se "skupinove psychologicky" ("sociologicky") zabyvala pricinami 1. a 2. svetove valky?
Studii nevim.
Ale jednoho chytryho cloveka jsem se ptal, proc Nemci sli do 2sv, kdyz si jeste porad museli pomatovat hruzy 1sv. Odpoved samozrejme neni jednoducha, ale ve zkratce:
- velka nezamestanost a inflace (za kterou minimalne z casti mohly obrovske reparace ktere platili)
- kdyz Nemci kapitulovali (=prohrali valku), tak nemecka vojska staly ve Francii, ne v Nemecku. Takze udajne Nemecko sice kapitulovalo, ale Nemecti vojaci v hlavach neprohrali (protoze prece bojovali ve Francii...)
Ano, ale tohle jsou jenom symptomy neceho hlubsiho. A o to mi prave jde. U Hitlera bylo treba obvinovani (nejen) Zidu 'ze vseho spatneho co se "deje" Necmum', to je rekl bych evidentni externalizace viny (za vlastni neuspech). Spojene to bylo s narcistni predstavou nadrazenosti, pokud jde takhle oznacit chovani velke skupiny lidi. O takovehle mechanismy mi jde. Nektere veci jdou vycist z Mein Kampfu, ale priznam na rovinu, ze jsem nemel na to se prokousat ani desetinou te knizky. Nejsem schopen takovehle veci cist.

Mimochodem, umite nekdo rict cim bylo pred- a mezivalecne Nemecko ohrozovano "z vnejsku" ? Nepocitam tedy veci typu "utlacujeme obyvatele Sudetenland".

U (nejen) madych lidi zacinam videt ruzne nazory typu "predchozi generace nam to posr*ala", alternativne "berou nam praci", apod. Myslim, ze to je propojene i s fenomeny "klimauzkosti" nebo "nerustu" (prekladam si pro sebe jako komunismus bez pouziti slova komunismus). Snazim se hledat nejake paralely s historii.
Naposledy upravil(a) mhi dne 14.03.2024 15:57, celkem upraveno 1 x.
Samotář
Příspěvky: 350
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Samotář »

Pez píše: 14.03.2024 12:08 Vláda to je něco jiného. Už jsem v mládí zažil, že doporučení vlády ale třeba i OV KSČ, které neměly žádnou oporu v zákoně se bezmyšlenkovitě plnily.
Proto jsem čekal, že vláda vydá opatření podložená zákonem.
Rád bych totiž věřil své vládě, že opatření, která přijímá jsou zákonná.
A nejsem naivní, prostě je 35 let po revoluci a mám pocit, že se to zas začíná ubírat špatným směrem.
No jo, ale v tradičních svobodných společnostech spousta věcí funguje jen na doporučení, bez opory v nějakém zákoně. Říkají, když to doporučuje naše vláda nebo radnice, vědí, proč to dělají, a i když se jim to někdy nelíbí, mají vůči radnici nebo vládě nějakou základní obecnou důvěru a respekt.

Jednou jsme po celodenním řízení z Čech přijeli večer domů v západní Evropě. A v ulici všechna auta stála jen na levé straně ulice, kde nebylo jediné volné místo a pravá strana, kde se normálně parkovalo, prázdná. Nikde žádná značka nebo cedule. Zastavil jsem před domem na pravé straně a začal tahat tašky domů. Za chvíli klepal soused, abych si přeparkoval, protože radnice obyvatele ulice požádala, aby nechali volnou pravou stranu, kde budou ráno uklízet. Všichni poslechli, nikdo neprotestoval.

Opravdu je tohle nástup totality?
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Pez »

Nechtěl jsem už reagovat ale když mě cituješ:
Samotář píše: 14.03.2024 15:56 [ Říkají, když to doporučuje naše vláda nebo radnice, vědí, proč to dělají, a i když se jim to někdy nelíbí, mají vůči radnici nebo vládě nějakou základní obecnou důvěru a respekt.

Opravdu je tohle nástup totality?
Myslíš třeba doporučení Třetí říše k vyhlazení židů? Taky to tam nemělo oporu v zákoně a přesně na to sedí tvá věta viz. výše.

Vím, že jsem to s tím příkladem přehnal ale v jádru to tak je. Vláda by nikoho neměla omezovat z důvodů, které nejsou zákonné.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Hagen »

Samotář píše: 14.03.2024 15:56
Pez píše: 14.03.2024 12:08 Vláda to je něco jiného. Už jsem v mládí zažil, že doporučení vlády ale třeba i OV KSČ, které neměly žádnou oporu v zákoně se bezmyšlenkovitě plnily.
Proto jsem čekal, že vláda vydá opatření podložená zákonem.
Rád bych totiž věřil své vládě, že opatření, která přijímá jsou zákonná.
A nejsem naivní, prostě je 35 let po revoluci a mám pocit, že se to zas začíná ubírat špatným směrem.
No jo, ale v tradičních svobodných společnostech spousta věcí funguje jen na doporučení, bez opory v nějakém zákoně. Říkají, když to doporučuje naše vláda nebo radnice, vědí, proč to dělají, a i když se jim to někdy nelíbí, mají vůči radnici nebo vládě nějakou základní obecnou důvěru a respekt.

Jednou jsme po celodenním řízení z Čech přijeli večer domů v západní Evropě. A v ulici všechna auta stála jen na levé straně ulice, kde nebylo jediné volné místo a pravá strana, kde se normálně parkovalo, prázdná. Nikde žádná značka nebo cedule. Zastavil jsem před domem na pravé straně a začal tahat tašky domů. Za chvíli klepal soused, abych si přeparkoval, protože radnice obyvatele ulice požádala, aby nechali volnou pravou stranu, kde budou ráno uklízet. Všichni poslechli, nikdo neprotestoval.

Opravdu je tohle nástup totality?
Samozřejmě že tady žádný nástup totality nenastává.
Každý si může říkat a dělat co chce, a i lhářů se zastane soud.
V demokracii má totiž svá práva nejen slušný člověk, ale i šmejd.
Vypnout ty weby bylo správné rozhodnutí. Bohužel nemělo oporu v zákoně.
Chyba je v nedokonalých zákonech. A zákony vymýšlí nedokonalí lidé,...
Tak co s tím???
Držet se za každou cenu litery zákona, i když to ohrožuje demokracii a bezpečnost země,...
Nebo udělat to co je správné, a čelit trestnímu postihu???
To ať si se svým svědomím srovná každý sám. ;)
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od mhi »

Hagen píše: 14.03.2024 16:54 Vypnout ty weby bylo správné rozhodnutí.

Bohužel nemělo oporu v zákoně.

Chyba je v nedokonalých zákonech.
Ja opravdu nechci zit ve state, ve kterem "ideologie" (resp. cokoliv) ma prednost pred zakonnosti. Tohle vidim naprosto cernobile, je to jeden z neprekrocitelnych principu pravniho statu. Nejprve je potreba nekterym z legislativnich procesu dosahnout upravy zakonu, a pak jednat dle zakona. Takovy pristup "rozebere" kompletne fungovani spolecnosti, nebudou jasne hranice toho co se smi, nesmi, zmizi predvidatelnost ostatnich, ale hlavne to dava prostor pro tu totalitu.

Je to uplne stejne jako Babisovo "zaklekavani".

Primarni chyba neni v zakonech, ale v tom, ze nejaky organ verejne moci vubec postupuje nezakonne.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Hagen »

Konkrétně v tomto případě stát nezákonně nepostupoval.
Jinak s tebou souhlasím.
Je třeba se ale smířit s tím, že ne vždy se budou věci řešit správně.
Často se budou důležité věci řešit pozdě, a nebo nikdy.
Nemohu doporučit napadenému ať zastřelí útočníka.
Ale mohu mu doporučit ať udělá cokoliv aby se ubránil.
Výsledek bude stejný, ale jen jedna rada je v souladu se zákonem.
A takhle to prostě chodí.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od bacil »

Hagen píše: 13.03.2024 20:03 Že ji ty soukromé firmy poslechly? Je demokracie ne? Mohli se na to doporučení vyprdnout, a nemusely teď brečet.
PŘESNĚ ! Soudruzi v těch firmách si mysleli, že je to stranický úkol asi.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Samotář
Příspěvky: 350
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Samotář »

Pez píše: 14.03.2024 16:34 Myslíš třeba doporučení Třetí říše k vyhlazení židů? Taky to tam nemělo oporu v zákoně a přesně na to sedí tvá věta viz. výše.
Překvapující neznalost, když argumentuješ právě tímto.

Právě perzekuce Židů v nacistickém Německu byla perfektně právně ošetřená a probíhala podle řádně schválených zákonů.

Zjisti si něco o Norimberských zákonech, zejména o Zákonu o říšském občanství a Zákonu na ochranu německé krve a německé cti z roku 1935. Právní úprava byla do nejmenších detailů.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Serža »

Hagen píše: 13.03.2024 19:19 Jednou z nevýhod demokracie je, že i ten lhář má právo lhát, a lež není trestná, dokud se neprokáže že se tou lží způsobila někomu újma.
Zkrátka teprve až se těmi dezinformacemi ta demokracie naruší či poškodí bude možné za to někoho stíhat.
Předcházet škodám je porušením svobody slova.
Ano, demokracie je systém, který se již v historii několikrát neosvědčil a vždy vedl ke špatným koncům.
Ostatně jako jakýkoliv jiný systém :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Pez »

Samotář píše: 14.03.2024 21:53
Pez píše: 14.03.2024 16:34 Myslíš třeba doporučení Třetí říše k vyhlazení židů? Taky to tam nemělo oporu v zákoně a přesně na to sedí tvá věta viz. výše.
Překvapující neznalost, když argumentuješ právě tímto.

Právě perzekuce Židů v nacistickém Německu byla perfektně právně ošetřená a probíhala podle řádně schválených zákonů.

Zjisti si něco o Norimberských zákonech, zejména o Zákonu o říšském občanství a Zákonu na ochranu německé krve a německé cti z roku 1935. Právní úprava byla do nejmenších detailů.
Ano, to máš samozřejmě pravdu ale to už jsou totalitní zákony. Na začátku byla perzekuce bez opory v zakonech a pak to přerostlo v totallitu v to co popisuješ. A téma se jmenuje Jak poznáte NÁSTUP totality. Třeba vyhlášení bojkotu židovských obchodů z 1.4.1933. To byl Hitler chvilku u moci, kterou získal v “demokratických” volbách. To bylo zrovna doporučení vlády.
Proto je myslím důležité podobné kroky vlád sledovat a upozorňovat na ně.
A nechytejte mě zas za slovo, nemyslím, že je tady nástup totality. No ono si to spousta Němců v tom 33 taky nemyslelo.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Ivana »

Dovoluju si připomenout:
Volby do Národního shromáždění Československé republiky se konaly 19. května 1935. Zvítězila v nich Sudetoněmecká strana v čele s Konradem Henleinem.
Volby do Ústavodárného shromáždění Československé republiky se konaly v neděli 26. května 1946. Vítězem voleb se stala Komunistická strana Československa.
Takže až zas někdo takový...... tak tobude jisté vodítko.

Totalita tady zcela určitě není. Ale spousta lidí si plete totalitu s příšernou buzerací státu, která tady je.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Joe Azbest »

bacil píše: 14.03.2024 20:50
Hagen píše: 13.03.2024 20:03 Že ji ty soukromé firmy poslechly? Je demokracie ne? Mohli se na to doporučení vyprdnout, a nemusely teď brečet.
PŘESNĚ ! Soudruzi v těch firmách si mysleli, že je to stranický úkol asi.
A vážně si myslíte, že těm firmám přišel jen mail nebo telefonát s doporučením weby vypnout? Mnohem pravděpodobnější je, že firmu navštívili mans in black s průkazy, které otevírají všechny dveře a doporučení bylo vyfutrováno dalšími argumenty, kterým nešlo jen tak snadno odolat, včetně doporučení se v budoucnu ve vlastním zájmu o způsobu přesvědčování ke spolupráci raději nikde nezmiňovat a nedělat vlny. Metody jsou pořád stejné, jen lidé a technika se za těch pár desítek let změnili ...
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Hagen »

Spíš akční a špionážní filmy jsou furt stejné, a lidé jim často věří. ;)
Skutečnost není tak akční a romantická, a funguje to mnohem jednodušeji.
Mimochodem neznám žádný jiný průkaz než průkaz SKPV, který by do jisté míry otevíral všechny dveře.

Ale možná máš s tím jiné zkušenosti než já, tak můžeš o nějakém konkrétním případě informovat.

Zvláštní je, že zdaleka ne všechny vládou navrhované weby svou činnost na doporučení vlády ukončili.
Asi vládě a zpravodajským službám došly zázračné všeotvírající průkazky a černé obleky :lol:
A nebo že by ti ostatní to doporučení ignorovali? A riskovali tak vypadnutí z okna?
Těžko říct viď?
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Joe Azbest »

Vzhledem k tomu, že sem nechodím služebně, tak takovy podrobny informace nemám.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Hagen »

No, a konkrétně toto vládní doporučení se "peklo" u mě v práci, tak nějaké to info mám. ;)
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Wdog »

Manažer (soukromé telekomunikační firmy) do telefonu: Haló?
Agent (tajné služby iluminátů, co řídí vše): Poslyš, soudruhu, ehm příteli, ty štvavé vysílačky, ty konspirační dezinformační weby, ty je třeba okamžitě vypnout, nejsou v souladu s evropskými hodnotami, .. a ruší náš klid na práci.
Manažer: tak samozřejmě tuto myšlenku a taky evropské hodnoty podporuji, ale pracuji v soukromé firmě, tady nemůžeme jen tak někoho vypnout kvůli hodnotám, nemohli byste nám poslat nějaký oficiální písemný pokyn, abych měl alibi?
Agent: to nebude problém.

Agent: pošlete jim něco emailem, ale rozumíme si, že ... není to úplně podle zákona, tak hlavně opatrně.
Vládní právník: to nebude problém.

po několika letech, po rozsudku soudu, konstatujícím: (a) doporučení bylo nezákonné (b) sorry bylo to jen doporučení.

Agent: bůhehé
Vládní právník: lohohó
Manažer: a do pr..

Evropské hodnoty tak byly zachráněny.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Wdog »

Ivana píše: 15.03.2024 0:51 ...
Totalita tady zcela určitě není. Ale spousta lidí si plete totalitu s příšernou buzerací státu, která tady je.
Tak ony jsou to do jisté míry spojené nádoby, a od jedné k druhé je už jen malý krok.
Pro mne subjektivně je znakem totality, kdy ti někdo začne oficiálně nařizovat, co si máš myslet, s postihovat tě, když si to nemyslíš, a dáš to najevo.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Hagen »

Základní povinnost státu je chránit své občany.
A základní povinností občana je chránit svůj stát.
Jestliže proti ČR vede RF hybridní válku (Vrbětice byly skutečné), a vede válku s celým západním blokem kterého jsme součástí,... vede válku s NATO, do kterého jsme dobrovolně vstoupili,...
Je povinností občanů "táhnout za jeden provaz".
Pokud je někdo morální zmrd, hlupák, nebo Kremlem placený užitečnej idiot,... je dobře, že "dostává po papuli".
A nechápu, jak toto někdo může nazývat totalitou.
Bohužel nejsou dostatečné zákony, aby se těmto kolaborantům zavřela huba.
A bohužel takové zákony asi ani nikdy v demokracii být schválené nemůžou.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Pez »

Hagene,
já s tím souhlasím, jen si nerozumíme v provedení.
Já bych nahradil slovo bohužel slovem bohudík.
V demokracii vždy budeme tahat za kratší konec, je to prostě tak.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od mhi »

Hagene - uz se asi opakuju, dle meho laickeho nazoru je boj proti dezinformacim formou cenzury i kratkodobe kontraproduktivni. Lide, kteri tyhle weby konzumuji se jen utvrdi ve sve realite tim, ze je nekdo zakaze. Cestu k dezinformacim si stejne najdou obratem.

Myslim si, ze spravna cesta je:

- lidi poucit o tom jak se veci skutecne maji, jak ty manipulace funguji, jak funguji algoritmy socialnich a jinych siti

- narovnat "mainstream" media, aby v nich nevychazely casto ruzne blbosti, ktere jsou do oci bijici nepravdy, a dalo se mainstreamu zase verit*.

Ta je navic i v souladu se zakonem.

-------
* Rekl bych, ze aktualne mame velky upadek novinariny jednak ve fakticke casti, a pak tlaceni zprav neobjektivne nejakym smerem.
Odpovědět