SOUMRAK ZÁPADU

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od dracekvo »

No, upřímně jsem na ně zvědavej
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... 0-40342293

Kdo ví, jestli by se nevyplatilo si vyřídit export/impot zvířat s UK a už pomalu nezaložit chov mul, oslů a koní.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od bacil »

Můžeš prosímtě dát odkaz, kde se dá koupit 1Wp za ty 4 kačky co uvádíš? Třeba 300Wp za 1200 to už by mělo smysl předělat barák na DC rozvod i se sprostým PWM regulátorem místo drahého MPPT.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
tom384
Příspěvky: 467
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od tom384 »

Treba tady. Pod 4kc se dostanes az pri odberu 50kWp, nicmene i cena 4.50 neni spatna.

https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 39f1Dk33ne
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od cipis »

Nj, klasika, argumenty jak prase, ale ve finále vlastně úplně jinak a navíc ještě bez dopravy.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od dracekvo »

U nás se dá koupit 310Wp za 2000,- fung nový. Což je proti 5 let nazpět super cena.

A pokud ti jde vyložene o cenu, tak nejlepší poměr mají vždy bazarové věci
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=62&t=6615
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Radeq »

Rozumím tom dobře - Evpopa se má v strategicky významném odvětví orientovat výlučně na čínskou výrobu? A co když KSČ (Komunistická Strana Číny) rozhodne, že nás už přestane dotovat?
tom384
Příspěvky: 467
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od tom384 »

cipis píše: 14.11.2020 23:33 Nj, klasika, argumenty jak prase, ale ve finále vlastně úplně jinak a navíc ještě bez dopravy.
Psal jsem jasne ze je to u cinana a nikdo neuvadi cenu s dopravou. Navic byla rec o fotovoltaice obecne, ne o reseni pro maloodberatele.
tom384
Příspěvky: 467
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od tom384 »

Radeq píše: 15.11.2020 9:01 Rozumím tom dobře - Evpopa se má v strategicky významném odvětví orientovat výlučně na čínskou výrobu? A co když KSČ (Komunistická Strana Číny) rozhodne, že nás už přestane dotovat?
NIc Evrope nebrani vyrabet fotovoltaiku na uzemi evropy. Nebo ji kupovat od Malajcu nebo Vetnamcu.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Radeq »

Ono Evropě nic nebrání vyrábět cokoli. Jenom to nedělá. Protože to neumí vyrobit ekologicky a ekonomicky.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od dracekvo »

Tak na tom vždy západ profitoval. Protože on se zamotal do svého birokratického systému plného všelijakích nařízení a povolení. Takže není schopen vyrobit některé věci tak, aby mohl konkurovat dovozů ze zemích, kde jsou mzdové náklady proti západu minimální a další věci.

To si pamatuje snad každý že dříve bylo vše made in mexiko, malaysia. Jenže pak v těchto zemích stoupla životní úroveň, lidi tam začali chtít větší platy a výroba už tam nebyla tak zajímavá. Vše se proto přesunulo do dalších rozvojových zemích, kde lze platit lidi několika dolary za den. Teď je to čína.

Západ na to jednou dojede. Krásný příklad byl nyní v ochranných prostředcích.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Radeq »

Jojo, dráčku - proto Marx psal o tom, že revoluce bude světová. Že nikde nebude konkurenční zásobárna otroků ..
tom384
Příspěvky: 467
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od tom384 »

Casy se meni. Driv jsme to vyrabeli v Cine, protoze meli levnejsi pracovni silu. Jenze vyroba solaru se da robotizovat prakticky cela, takze nema smysl mit vyrobni linku v cine. Podle me za 10 let bude Evropa v tomto smeru sobestacna. Bylo by hezke, kdyby vyrobni linka stala u nas a ne v Nemecku.
axiom
Příspěvky: 67
Registrován: 21.12.2013 22:18
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od axiom »

Jenom pro Vaší představu: teď právě mi FV o nominálním výkonu 7,2 kW dává 390W. A podobně mizerné je to letos po většinu roku. Bydlím na samotě, když někde vypadne veřejná síť, tak je to u mne. Proto tu FV mám a pro jistotu záložní generátor. Na ten je na rozdíl od FV 99% spolehnutí. Jede v i v zimě, v noci, kdykoliv potřebuji. A dává svých jistých 5kW. Opakuji pro všechny " zelené ekology" to, co Vám řekne každý, kdo má alespoň základní znalosti chemie a fyziky: FV NENÍ v našich podmínkách systémové řešení. Ani omylem. Jo a vezměte jed, že moje panely rozhodně nebyly za 4,- Kč/Wp a mají ideální orientaci k jihu i ideální sklon.

Tohle je fórum o realitě, byť nepříjemné, ne o vlhkých snech o světlých zítřcích. I Jára Cimrman zjistil, že foukáním cigaretového kouře do umyvadla s vodou se opravdu zlato vyrobit nedá.
Budoucnost má jenom národ, kde muži sází stromy i když ví, že v jejich stínu nebudou sami odpočívat.
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Janko Burka »

Presne tak. Koukam, ze jsem se svoji predstavou o 1/4 realneho vykonu byl jeste nemistny optimista :) Je neskutecne, kolik lidi podleha iluzim a pak je realita, ktera nezna milost, znici. Ale to bejvalo porad, jsme tak psychologicky prizpusobeni. Uz Old Shatterhand, ted Karl May, psal ze v opasku ma 2500 naboju, co mu staci na nekolikamesicni pobyt v divocine. Akorat zapomel ze ten opasek by pak vazil nakych 30 kg :)
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Alstratt »

Dobre je ze i kdyz nekteri si nechavaji vyrabet zbozi v cine tak vidim ze se od toho opousti a vraci se cimdal vic vyroba do sve zeme nebo jinych spratelenych zemi. My aby jsme usetrily prachy (myslim obecne lidi) tak jsme presunuly kde co na vyrobu do ciny, cina tim potom roste (misto aby jsme podporily nase vyrobce a oni mohly vice rust a celkove tak i nase zeme) a kvuli tomu se pak zas vic dava penez na boj proti cine. Za to jak vyrostla cina si muzeme samy (zapad). I kdyz mam nektere cinske veci tak cimdal vic chci podporovat spis zapad (US, kanadu, evropu ..). Delat cinanum fackovaciho panaka nechci.

Kdyz uz FV tak dostatecne vykonne, tak logicky k tomu i energy uloziste. Samozrejme ze to nemusi byt uplne pro kazdeho (z nejakych duvodu) kdo je na spatnem miste ale vim o lidech kterym to v CR funguje bez problemu po cely rok, dokonce nekteri o tom maji i sva videa na YT.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od TomSmith »

axiom píše: 15.11.2020 11:56 Jenom pro Vaší představu: teď právě mi FV o nominálním výkonu 7,2 kW dává 390W. A podobně mizerné je to letos po většinu roku.
:yes
Přesně, vždy říkám ekopomatencům ať si nějaké panely koupí a zkusí z nich doma napájet něco důležitého.
Jinak se přesvěčit nedají ... samo že to neudělají a dál melou nesmysly :head
axiom
Příspěvky: 67
Registrován: 21.12.2013 22:18
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od axiom »

Alstratt: Úložistě samozřejmě mám, 5,7kWh, reálně využitelných 5,5kW. Neříkám, že FV nefunguje. Funguje opravdu po celý rok. Jenom té energie je letos skutečně mizivě málo. Když se objeví jasný slunečný den (jasná noc je totiž opravdu k ničemu), je to přebytek energie a bez ohledu na úložiště je potíž tu energii smysluplně využít. Jenomže letos je to se slunečným dnem opravdu veliká bída...

FV není v podmínkách ČR (zkušenosti třeba ze Sahary nemám) dostatečně tvrdý zdroj. Systémově je to společenská sebevražda.

Jo info "je to na YT", tak to nevím, co si o tom mám myslet. Jestli se někdo rozhoduje podle videí na YB, tak to potěš koště.

Pro mne je to neplodná diskuze, tak (na dlouho) poslední příspěvek.
Budoucnost má jenom národ, kde muži sází stromy i když ví, že v jejich stínu nebudou sami odpočívat.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Alstratt »

Ja netvrdim ze to je natolik spolehlivy zdroj ktery nemuze selhat nebo byt nedostatecny nekdy ale ze nekteri na tom funguji plnohodnotne po cely rok a to i ja i kdyz jinde. Ja treba u nas mam k tomu i vetrne a zatim zadny problem. Mam je k tomu protoze zasobuji energii este spousty dalsiho co vetsina lidi nepotrebuje zasobovat kdyz to nemaji. A zaroven jako zaloha. A co je spatneho na youtube kdyz to tam nekdo podrobneji vysvetluje jak to funguje jemu na dome v cesku, ukazuje to apod? Furt to ma vetsi hodnotu nez jednoduchy komentare na forum. Kamaradovi v cesku to taky funguje po cely rok a to mu mam verit mene nez nejakym komentarum na forum ze v cesku to stoji za prd? .. Tim padem nemusime cist potom nic na netu at uz na yt ci jinde. Ono nejde o to ze to je na YT ale o to jak ta informace je kvalitni totiz. Nevim nic o tom jake dobre solary mas, dnes se daji fakt sehnat uz docela fakt dobre, jelikoz hadam ze to mas uz nekolik let tak nejnovejsi asi nebudou.To jake jsou k dispozici ted je uz fakt jinde pokud clovek hleda. Ja si taky pamatuji na solary kdy to nebylo este tak dobre proto jsme je taky pred nekolika lety nemely. Jinak preji at slouzi co nejdele a bez urazek, urazky akorat snizuji hodnotu komentu. Doporucuji cist cely koment a nevytrhavat si z toho co se hodi a prizpusobovani ke svemu jinak se tim dotycny sam likviduje.
Naposledy upravil(a) Alstratt dne 15.11.2020 12:52, celkem upraveno 2 x.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
tom384
Příspěvky: 467
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od tom384 »

axiom píše: 15.11.2020 11:56 Jenom pro Vaší představu: teď právě mi FV o nominálním výkonu 7,2 kW dává 390W. A podobně mizerné je to letos po většinu roku. Bydlím na samotě, když někde vypadne veřejná síť, tak je to u mne. Proto tu FV mám a pro jistotu záložní generátor. Na ten je na rozdíl od FV 99% spolehnutí. Jede v i v zimě, v noci, kdykoliv potřebuji. A dává svých jistých 5kW. Opakuji pro všechny " zelené ekology" to, co Vám řekne každý, kdo má alespoň základní znalosti chemie a fyziky: FV NENÍ v našich podmínkách systémové řešení. Ani omylem. Jo a vezměte jed, že moje panely rozhodně nebyly za 4,- Kč/Wp a mají ideální orientaci k jihu i ideální sklon.

Tohle je fórum o realitě, byť nepříjemné, ne o vlhkých snech o světlých zítřcích. I Jára Cimrman zjistil, že foukáním cigaretového kouře do umyvadla s vodou se opravdu zlato vyrobit nedá.
To znamena ze pokud je opravdu mizerne pocasi, tak porad vyrobis 4kWh dene. Kdyz bude jen trochu hezky, tak jsi bez problemu na 20kwh. To musi stacit na pokryti 80-90% rocni spotreby domacnosti bez problemu. Zalozni generator samozrejme schvaluju.
axiom
Příspěvky: 67
Registrován: 21.12.2013 22:18
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od axiom »

Alstratt: Jo, promiň, nebylo to bráno jako urážka. S tímhle Tvým příspěvkem souhlasím. Rozhodně nechci nikoho rozeštvávat. I když si myslím, že komentář tady je (měl by být?) trochu jiný, než to, co se často předvádí na FB nebo YT, Tvůj názor beru.

Hodnocení FV proto píšu jenom za sebe + přidávám SVŮJ názor, že v našich podmínkách je orientace na FV nesmysl. A ano, panely na ISS a asi i v Pentagonu jsou určitě mnohem výkonnější, nicméně pořád si myslím, že ty moje jsou i letos pořád lepší průměr. Jak píše tom384, tak já bohužel ze 4kWh denně neumím vyžít. (Jo, v případě brutální krize určitě ano, ale teď prostě nechci a ani nemůžu vzhledem k rodině žít jako za Rakouska-Uherska). Navíc to ty 4kWh obćčas letos za den ani nedá a to ještě není prosinec, leden a únor, kdy je to každoročně fakt brutus.

Jo v létě, pokud se povede krásný jasný den, tak to dává tolik energie, že je opravdu problém ji SMYSLUPLNĚ využít.

No nic pánové, musím jít dělat taky něco užitečného, co mě živí...
Budoucnost má jenom národ, kde muži sází stromy i když ví, že v jejich stínu nebudou sami odpočívat.
Odpovědět