Konflikt Turci vs. Kurdové

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
porubak
Příspěvky: 59
Registrován: 26.12.2012 5:49
Pohlaví: muž

Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od porubak »

Ahoj,

jaký máte názor na možný vývoj konfliktu mezi Tureckem a Kurdy v Sýrií? Povede to k nestabilitě v regionu a nové vlně uprchlíků? Změní to postoj EU nebo NATO k Turecku? Budou na to reagovat vojensky Rusové v Sýrií?

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_kha

edit: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/tur ... 101510_eku
Maximus
Moderátor
Příspěvky: 4161
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: konflikt Turci vs Kurdové

Příspěvek od Maximus »

Ač ke Kurdům může mít člověk xy výhrad, tak dnes Kurdové jednoznačně bojují na naší straně s naším oficiálním "spojencem" v NATO, který naším spojencem rozhodně není "na věčné časy a nikdy jinak".

Největší problém vidím v tom, že Turci si na Kurdech i přes značné ztráty získají "bojové ostruhy" a jejich veliká armáda se stane díky zkušenostem mnohem akceschopnější a i praktické testování vojenské techniky povede k jejímu kvalitativnímu zlepšení.

Z našeho hlediska by bylo nejlepší, pokud by se pro Turecko stal Kurdistán dalším "Vietnamem či Afganistánem". To by významně podkopalo jejich regionální velmocenské ambice a pomohlo to zachovat alespoň současné status quo. Ještě pozitivnější by bylo, kdyby tento vývoj vedl ke konci erdoganovy éry a k návratu Turecka k sekulárním představám Atatürka. To už jsme ale úvahami hodně v oblasti sci-fi :devil.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
mukl
Příspěvky: 734
Registrován: 05.10.2016 18:19
Pohlaví: muž

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od mukl »

Jelikož nejsem žádný rasista, tak pro mě Kurd - jako Turek ;) .
Ve skutečnosti jsou Kurdové všem ukradení. A všem zůčastněným v regionální hře asi také trochu vyhovuje, když to tam Turci jako mouřenínové na špinavou práci trochu srovnají. I Rusové, kteří trvají na územní celistvosti své "bratrské" Sýrie, zatím v podstatě podivuhodně významně mlčí a nevyhlásili Turecku válku ;) . Myslím, že jsou nějak předem domluvení odkaď - pokaď. USA s tím taky nemá problém, tak jaképak copak....Jak tady už bylo napsáno, bylo by naivní zploštit tenhle problém, jakože: "Zlí, krvelační Turci - versus naši milí Kurdové". Ono to tam bude složitější. :|
Uživatelský avatar
Hohepa
VIP
Příspěvky: 2802
Registrován: 22.07.2013 21:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od Hohepa »

Pěkně a přehledně to popsala T. Spencerová , jak už to tu někde je.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/r ... ost-599021
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 2251
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od Rafael »

Příliš velká koncentrace Kurdů u tureckých hranic. A tak se to snaží rozředit a zároveň se i zbavit Sýřanů, odlifrovat je z Turecka.
Hlavně těch z jiných oblastí kteří se s těmi Kurdy moc nesnesou.
Zabije dvě mouchy jednou ranou a vytvoří tam v tom bezpečnostním koridoru něco jako "pátou kolonu ". Tu pravou svou tureckou už Erdogan mimochodem v Německu má.
Třetí mouchou je vydírání slabé, bezzubé a korektnosti svázané EU.
No, kdo by toho nevyužil když mu za to ještě platí?
*
Pěkný postřeh Astona v dnešní glose:
"...Evropa pro Kurdy neudělá nic. Je příliš zaměstnána bojem proti plastovým brčkům a úsilím zničit svoji energetiku a průmysl. Paralela Erdogana s Hitlerem je neodolatelná. Turecký diktátor se také volně pohybuje ve slabošském prostředí. Jednou také narazí, ale bude to strašně bolet. Všechny zúčastněné".
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Maximus
Moderátor
Příspěvky: 4161
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od Maximus »

Problémem daného regionu je fakt, že při malování hranic po první světové války se hledělo jen na zájmy určitých skupin protěžovaných vítěznými mocnostmi. Navíc ani kmenové uspořádání plné vnitřních rozbrojů neumožňovalo nějaké "národnostní uspořádání" regionu.

Kurdové jsou sice také většinou muslimové, ale třeba jejich vztah k ženám je diametrálně odlišný od většinového muslimského pohledu. U nich schopné ženy dosáhnou i na dost vysoké vojenské posty - o tom si ženy v Iránu či Saudské Arábii mohou jen nechat zdát. Prostě je to forma islámu, která je pro mne mnohem přijatelnější než bigotní islám ve "standartních" muslimských zemích Předního východu. Navíc jednoznačně preferují sekulární řízení společnosti.

Pokud pominu území s ropnými poli, které ovládli Kurdové díky podpoře USA, na které nemají historicky nárok, tak Kurdistán je bohatý na jednu surovinu, která je v oblasti cenná skoro jako ropa a tou je voda. To je jeden z mnoha důvodů, proč všechny státy, jejichž území by získal Kurdistán, jsou zásadně proti jakékoliv autonomii či dokonce osamostatnění Kurdů.

Pokud pominu etický nárok národů na sebeurčení, které přiznává i samotná OSN, tak pro Evropu je pragmatické udržovat podporovat opozici v regionu, která může být naší "pátou kolonou" ve vhodnou dobu. Jen je potřeba, aby EU nebyla vedena "přizdisráči", kteří raději intenzivně pracují na kulturním a ekonomickém rozvratu naší Evropy, než aby jako skuteční státníci vedly pragmatickou politiku s výhledem alespoň na příštích 40 let. Odporné vydírání EU ze strany Turecka považuji na nejvýš ostudné a přesně v duchu myšlení Nevilla Chamberlaina a Édouarda Daladiera :puke :puke :puke .
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
TomSmith
Příspěvky: 832
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od TomSmith »

Aby jsme si ty kurdy moc neidealizovali tak je dobré připomenout i v Turecku založenou Stranu kurdských pracujících PKK. Ta vznikla jako radikálně levicová parta s cílem dosáhnout komunismu ... teď už trochu ubrali ale pořád to tam je.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 2408
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od proforma »

Nebudu tu rozebirat ani Kurdy, ani Turky. Mne uvadi v uzas/stvou tyhle veci:

1) Nejaky stat prepadne jiny stat - a mezinarodni spolecenstvi mlci! OSN mlci, EU mlci, NATO mlci.

2) Clen NATO napadne cizi stat - co na to NATO? Protoze timhle - mimochodem - Turek zatahl do valky nas vsechny. NATO se, misto toho, aby okamzite zacalo jednat o jeho vylouceni nebo pozastaveni clenstvi, cudne ozvalo: Pekne prosime, at tam neni moc civilnich obeti. No WAS HEISST?! Co pri takhle laxnim postupu zabrani Turkovi, aby se potom nevylodil na Kypru a nepustil se do Recka?

Je to velkej problem. Jedinou nadeji je, ze Rusko si nenecha prakticky na svych hranicich vyrust sebevedomeho regionalniho hegemona. To Rus nesnese. Takze bych si tipla, ze zatimco rusti vojaci a letectvo budou bojovat s Asadem, rusti Vagnerovci uz jsou na miste a budou Kurdy zdokonalovat v guerillove valce tak, aby Turek stahnul ocas (nebo ho to alespon vyslo hooodne draho). Ono se to nezda, ale ti vojaci na dovolenych dokazou veci... :-)
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
danny1691
Příspěvky: 166
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od danny1691 »

@proforma celkem o tom pochybuji. Kurdům už byla nabídnuta spolupráce ze strany syrské vlády a Ruska. Už jim klapala spolupráce s armádou RF. Ale pak prostě příklon k USA.
Já mám spíš dojem, že Rusové a Sýrie podporují arabské kmeny, kterým okupují území Kurdové, občas i u nás prosákne zpráva o nějakém útoku.
Každopádně turecký prezident už tenkrát varoval Kurdy ať nepřekračují Eufrat. A máme je tam. Ovšem nějak je klídek kolem kurdské enklávy kolem Aleppa. Čím to je?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 2408
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od proforma »

Danny, Ty hodnotis oficialni politiku. Ale Rus promysli sachy ne na 3, ale na 5 tahu dopredu, takze ja myslim, ze za rok, dva se budeme divit, co zacne vyplavavat na povrch...
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
danny1691
Příspěvky: 166
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od danny1691 »

ano, může být. Ale taky může být, že pop 2x nekáže :D
bacil
Příspěvky: 1706
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od bacil »

Kde jste byli s nářkem, když Turek čistil Idlib? To je taky Sýrie!

Tam jde úplně o něco jiného a je to mezinárodně odsouhlaseno na všech nejvyšších úrovních, proto se "nic nečiní". A jde tady už akutně o bezpečnost Izraele, kdy přemnožení muslimští teroristé vyškolení a vybavení západní technikou od Saudů jsou pro ně hrozbou #1 ikdyž se o tom nemluví (s Íránem je takové spíše platonické než žhavé). A samozřejmě i o bezpečnost Evropy, kam by se tito teroristé taky dostali v hojném počtu.

Pochopte jedno - mají moderní zbraně a umí to s nimi, umí dělat zákeřné levné drony ve velkém na které je západní radioelektronika ještě poněkud krátká a už s tím v Izraeli mají čerstvé zkušenosti z Libanonu.

Základní otázka zní - co chcete dělat se statisíci teroristů? Jak je chcete pozavírat, jak je chcete soudit, jak je budete hlídat, jak je budete živit, když chybí trest smrti? Takže se vymyslel plán, aby se o sebe "postarali" takto sami. Mnohokrát byly všem stranám včetně Kurdů nabízeny mírová řešení, někteří toho využili, ale ostatní se nechtěli vzdát "svých pozic" - včetně Kurdů.

Kurdové obsadili ilegálně velkou část sýrie a nelegálně tam těží, za podpory rockfellerovských západních elit (to je ta zadržená pašovaná ropa v Homuzu - a vydává se to na trhu pak pravděpodobně za americkou naftu z frakování) a při obsazování se Kurdové chovali - v podstatě stejně jako ISIL, suroví uřezávači hlav.

V Sýrii je mnoho různých teroristických skupin, které bojují i mezi sebou v nekonečných bojůvkách a mezinárodním silám (včetně pravé poloviny USA, tj. Pentagon a republikáni) se podařilo spojit znesvářené terrostické strany poté co byli vyvezení z celé Sýrie a poslat je do bojů - proti jiným teroristům.

Z hlediska stability v podstatě celé planety je potřeba vrátit to co západ v Sýrii rozdrbal do stavu před 2011, tedy před tím než západ vedený levou polovinou USA (demokratická klika rockfellerovců - k nimž patří i CIA, NAVY, média) začal podporovat teroristy v Sýrii "Assad must go". Protože jak se postupem času zjistilo - jediný Assad má mezi syrskými kmeny sjednocovací autoritu a dokáže je udržet na uzdě, k bezpečnosti Izraele, celého blízkého východu i Evropy.

Neschvaluji žádné napadení cizí země, ale chápu důvody, které k tomuto mlčení mezinárodní společenství vedou a nebojím se, že by Erdogan nebyl plně pod jejich kontrolou. Nemá na vybranou - USA mu ukázali, že umí získat na svou stranu jeho armádu a udělat mu tam převrat který nepřežije, rusové ho naopak před tím tiše unesli. Jednu jeho kouli tak pevně drží USA, druhou Rusko. To by muselo být v zájmu obou zemí, aby zaútočil na Evropu.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 2408
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od proforma »

No, USA (a spojencum) se v Syrii dost nedarilo (dodelat IS), dokud do toho aktivne nevstoupili Kurdove (samozrejme vybaveni zbranemi zapadu). Meli by za to dostat nejakou odmenu, ne je ted hodit pres palubu, to se proste nedela. O forme te odmeny se da jednat (autonomni uzemi? Kde? Jak velke?...) Ale to, ze se USA z jejich regionu stahly a de facto tak umoznily utok na ne, to je proste podraz, ktery se nam v dlouhodobem horizontu vymsti. I kdyby treba jenom tim, ze az se bude v nejake pristi valce hledat dalsi spojenec, nikdo do takoveho "kseftu" uz nepujde. Mela se hledat forma, jak zkrotit PKK? Asi ano. Jenze Kurdove nejsou jen PKK, to je jejich extrem, jako jsou nas extrem treba komuniste nebo DSSS. A jako se naslo jakes takes reseni Izrael-Palestina, tak se melo hledat politicke reseni i tady, a ne je nechat na holickach. Pak se nemuzeme divit, ze si nasirame jednu zemi po druhe a de facto tak vytvarime dalsi budouci problemy. Protoze tohle reseni nutne povede k dalsi radikalizaci Kurdu jako takovych - bojuji o vlastni existenci a citi se zrazeni; stejne jako my v 1938...
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 2251
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od Rafael »

Já nevím, ať si to když tak rozklikne každý sám a udělá si názor:
USA pošlou do Saúdské Arábie 3000 vojáků
https://www.echo24.cz/a/SpwP5/usa-poslo ... 000-vojaku
https://www.novinky.cz/zahranicni/ameri ... u-40299576
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
bacil
Příspěvky: 1706
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od bacil »

Je to hodně zamotané klubko a hraje se na mnoha stranách i vrstvách.

Ten útok na ropná zařízení byl false flag na zvednutí ceny - vybrali si nepoužívané nádrže (rakety navíc byly západní, ty ani Írán, ani Jemen nemá). USA potřebuje ropu nad 70$, aby ten ohromný frakovací byznys se bankám vyplatil, jinak je to čistá ztráta. Takže teď se jim podařilo sejmout íránský tanker, jindy by to vliv na cenu nemělo žádnou, ale komoditní trh přesně na toto čekal. Mnohem větší vliv by na nezkaženém trhu mělo odtržení obchodu od dolaru, jenže to by řetězovou reakcí automatických burzovních systémů položilo petrodolar úplně, takže se musí dělat že se nic nestalo.

Západ v Sýrii se vůbec nesnažil o porážku IS, ale pěstoval si ho tam a základní výcvikový tábor byl v An Tanf. A nálety na IS se dělaly jen když se někdo vymkl kontrole nebo bylo potřeba "uklidit", v podstatě až dodnes. Srovnejte si účinnost, lokality a množství ruských a západních náletů na IS.

A Kurdové s prominutím sehráli roli užitečných idiotů, to bylo jasné od začátku jak to dopadne. Oni tam vůbec nebyli potřeba, ale západ se Saudy je tam nahnal s vidinou územních i ropných zisků, která je úplně zaslepila. USA počítali s tím, že si přes Sýrii natáhnou trubky, které jim Assad nedovolil a Kurdové, kteří by ovládali půlku Sýrie ano. Nebo si snad myslíte, že by Rusové nezvládli vyčistit Sýrii celou od teroristů za pomoci přesně shazovaných ale primitivních zrezavěllých bomb v ceně pár set dolarů, kterých mají ve skladech nadbytek? To USA nechtěli, aby šli dělat Viktora čističe za Eufrat, protože pořád doufali, že si tam natáhnou trubky.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 2408
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od proforma »

Jo, jasne, je tam daleko vic zajmu, nez my tady kdy rozpleteme :-) Ale delat z nekoho uzitecne idioty, jak jsi to trefne nazval, to se proste z dlouhodobeho hlediska nevyplaci...
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
Zapadlo
Příspěvky: 247
Registrován: 24.08.2014 18:59
Pohlaví: muž

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od Zapadlo »

Velmoci nemají přátele, jen svoje zájmy. "Vzájemná potřebnost" mezi kurdy a USA momentálně skončila. To se klidně může po pár měsících zase změnit, ale s našimi historickými zkušenostmi bych nečekal, že někdo bude tak ..... a bude věřit na bratrství mezi zeměmi a národy, to je jenom propaganda pro naivnější část populace.
Koniáš
Sponzor serveru
Příspěvky: 624
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od Koniáš »

Jen pro informaci a ne že by někomu na tom záleželo, ale na jakékoli války v Sýrii (s výjimkou, že by bylo Turacko napadeno na svém území) se smlouva NATO nevztahuje.

Článek 6

Pro účely článku 5 se za ozbrojený útok na jednu nebo více smluvních stran pokládá ozbrojený útok na území kterékoli smluvní strany v Evropě nebo Severní Americe, na alžírské departementy Francie, na okupační síly kterékoli smluvní strany v Evropě, na ostrovy pod jurisdikcí kterékoli smluvní strany v severoatlantické oblasti severně od obratníku Raka, či na lodě nebo letadla kterékoli ze smluvních stran, jež se nacházejí v oblasti kterékoli smluvní strany.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 2850
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od Lyster »

Asad přesouvá vojska na sever Sýrie. Mají bránit protikurdské ofenzivě Turků
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2948 ... zive-turku
medium hate
Příspěvky: 4
Registrován: 13.10.2019 14:12

Re: Konflikt Turci vs. Kurdové

Příspěvek od medium hate »

Každodenní shrnutí blízkovýchodní situace
https://prima.iprima.cz/ranni-kavicka-t ... spencerove
Odpovědět