Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od bacil »

A vidělli jste co umí udělat nové Office od MS? Pokud ne, tak to asi nebylo veřejný no.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Joe Azbest »

Serža píše: 03.04.2023 18:49 a zeptal se už té AI někdo, jaká je odpověď na základní otázku vesmíru, života a vůbec?
42, to snad ví každej, ne? Na to nepotřebujeme UI :lol:
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Hagen »

Tak už jsem zase chytřejší ;) .
Odpověď na základní otázku už znám.
Tak snad jen....jaká je ta základní otázka???
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od PeFi »

vrba: Zajímavý. Konvergence bych se zatím příliš nebál. Bojím se toho, co už zde jednou bylo. Při nástupu výpočetní techniky celá řada lidí věřila tomu, že když něco stvořil počítač, tak už to lepší být nemůže. Přitom tehdy šlo o to, že to bylo nakresleno v CADu a navrženo s využitím tehdy poměrně primitivních FEM metod. Tohle se bude opakovat. Jakmile dojdeme do stavu, že AI začne dělat relativně málo chyb, tak se na výstupy z AI bude hledet značně nekriticky.

AI řekla, že jsi terorista, tak jim nejspíš budeš, protože AI se nemýlí ...
Vaše žádost byla posouzena AI a zamítá se, protože AI si myslí, že to je tak lepší.

V kterési učebnici hematologie bylo prý napsáno, že vzorek krve není vyšetřen, dokud na něj zkušený hematalog nekouká mikroskopem aspoň 30 minut. Dnes se SW podívá na snímek, problémy na které je SW naprogramovaný vidí. AI na tom bdue podobne - problémy, na které bude naučená uvidí a rozpozná lépe, než 99% hematolog;. Ale anomálie, kterých by si zkušený hematolog (nebo laborant) všiml, si AI nevšimne.
Slepá víra v techniku je to co nás zničí snáz a dříve, než AI vůbec začne laškovat s nějakou korvengencí.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Serža »

a když už je umělá inteligence, bude i umělá blbost? jen se ptám...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od xgordon »

Existuje termin Artificial Stupidity. Ale vytvorit takyto system, ktory je umelo blby, je narocnejsie nez vytvorit system, ktory je umelo inteligentny.

V tomto ma clovek brutalne navrch, pretoze u nas je to prirodzene vychodzi stav. V tejto discipline nas Terminator len tak lahko neprekona. :wasntme
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od vrb »

Dejte se do řeči s GPT a zjistíte, že to splňuje i požadavky a Artifical stupidity.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Joe Azbest »

Marian Kechlibar má taky obavy z toho co AI už dovede.
https://kechlibar.net/2023/04/12/papez- ... iho-sveta/
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od miselito »

Dnes sme cestovali zo sluzobky z Nemecka a v ramci nudy sme skusali aj umelu inteligenciu.
Najviac nas ohurilo to, ze sme "jej" davali vytvorit program v roznych programovacich jazykoch a aj ked nas to nezivi, tak sme si co to pamatali zo skoly a mladickych cias a ten zdrojovy kod vyzeral k svetu.
Sme sa smiali, ze junior programatorske pozicie mozu pomaly zaniknut :D

Inak, kolega mi povedal, ze vsetky data, rozhovory atd atd budu zozbierane do roku 2025, ale potom mi uz nevedel povedat, na co budu pouzite. Myslim v suvislosti s tou umelou inteligenciou. Viete o tom viac?
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od xgordon »

Na dalsie odladenie - ci uz trenovanie ale aj bezpecnostne filtre, uprava tzv. etickej politiky, prevencia DAN rezimu, jailbreak atd atd. Na YT je rozhovor s CEO OpeanAI. Hovoril tam na com pracuju, co su ich hlavne problemy, co chcu vyriesit, vylepsit.

Nemci su na tu AI dost nadrazni. Vrhli sa do toho po hlave a testuju rozne use-case a maju velke plany v roznych oblastiach, co ma dost strasi. Hlavne spojenie DE+AI :?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Rafael »

Nemám rád MS, ale přesto jsem zkusil jejich Bing.
A zdá se mi, že je oproti Chat GDP o hodně chytřejší.

Ale moc tomu nerozumím. Třeba jsem jen zkoušel nějakou starši verzi anebo ten Bing umí lépe česky?
Nevím.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
kennyjirkoff
Příspěvky: 54
Registrován: 25.07.2014 12:24
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní čechy

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od kennyjirkoff »

chytré telefony udělali z lidí blbce

příklad je navigace, dneska lidi nejsou moc schopný/ochotný jet někam podle cedulí a intuice ... a když jim klekne navigace v telefonu skoro se rozbrečí.

co s lidmi udělá až za ně bude data vyhledávat stroj ? jakože studenti už nic psát nebudou, prostě to zadají AI a jen prezentují výsledek. Už se to děje, vidím to u synovce co studuje střední ...

svět to změní , to je bezpochyby
Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na něj dívají, aniž by něco udělali (Albert Einstein)
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od vrb »

Stejně jako stroje udělaly z lidí lemry.
Trocha parafráze :-)
Dneska už si málokdo poseče obilí kosou pro sebe a svoje zvířata na celý rok. ( Kdo to dělá, je v lepším označen za nadšence, v horším za pošuka )
Z 95% už si lidi jen kupují jídlo v supermarketech a když je na svátky zavřeno, tak se diví.

Prostě vývoj.
Ještě si pamatuju, jak nám na ZŠ zakazovali propisky, mohli jsme jen tužky a plnicí pera.

Sám bych potřeboval vyřešit několik úkolů, které by byly ideální pro AI s dostatečným vědeckým backgroundem.
Alespoň pro základní orámcování a studii proveditelnosti.
Lidský tým by na to byl potřeba o rozsahu několik akademií věd a výsledek stejně nevidím v rozumném čase dosažitelný.

Když se dívám na vývoj AI a její možnosti. Připadám si jako rolník z doby Přemysla Otakara, kterému někdo vysvětluje co je to traktor a kombajn.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od dracekvo »

No, i když ČR tak nějak znám, tak stejně zapínám navigaci.
Protože mě to upozorní na zácpy a pak v současné době čím víc nacházím objížďky, co jsou špatně označený.
Kolikrát se mi stalo, že jsem jel někam bez navi a pak dojel do zákazu a předtím žádná cedule, že to tam je zavřený.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Hagen »

kennyjirkoff píše: 19.05.2023 13:36 chytré telefony udělali z lidí blbce

příklad je navigace, dneska lidi nejsou moc schopný/ochotný jet někam podle cedulí a intuice ... a když jim klekne navigace v telefonu skoro se rozbrečí.

co s lidmi udělá až za ně bude data vyhledávat stroj ? jakože studenti už nic psát nebudou, prostě to zadají AI a jen prezentují výsledek. Už se to děje, vidím to u synovce co studuje střední ...

svět to změní , to je bezpochyby
Pokrok nedělá z lidí blbce.
Jen jsou lidi stále pohodlnější, a řeší vše rychleji a efektivněji.
Kdo dnes šije oblečení ze zvířecích kůží, a rozdělává oheň pazourkama???
Ve finále se tyto staré dovednosti moderní člověk dokáže "znovu naučit" kdyby bylo zapotřebí.
Neviděl bych to tak černě. ;)
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Permonik »

No já nevím, jestli nevidíte rozdíl mezi "pracuje to za mě" a "přemýšlí to za mě", tak já teda jo. Stejně jako u ušetřené námahy slábnou svaly, tak u ušetřeného myšlení hloupne mozek. To, že lidi stěží vylezou do schodů, ostatní moc neovlivňuje. To, že nebudou schopni pořádně myslet, tak je vzhledem k volebnímu právu už problém pro všechny.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Hagen »

To je pravda.
Měli by jsme se nejen lepit k silnicím jako ti ekomaniaci. Měli by jsme začít bojovat proti pokroku.
Začal bych třeba tím, že bych bojkotoval výrobce chytrých telefonů a navigací,...
Teď vážně,... co se voleb týče, tam bych problém neviděl. Když se kouknu např. na naše slavné chcimírovské demonstrace, tam rozhodně nechodí žádní "inteligenti" ovlivnění technickým pokrokem.
To nemá s inteligencí nic společného.
Rovněž si nemyslím, že jsem inteligentnější než moje děti, protože jsem nikdy neměl chytrý dotykový telefon ani navigaci, nemám fejsbůk, nemám platební kartu, ... žiju postaru, nenechávám stopy,...
Umím rozdělat ten oheň bez sirek, ale světe div se,... nikdy po mě tuto dovednost děti nevyžadovali.
Kdežto já je otravuju pořád aby mi pomohli s těmi "pokrokovými nesmysly".
Tak kdo je nakonec za blbce???
Pokrok se zkrátka nezastaví, a jsou jen dvě možnosti. Jít s dobou, nebo jak se říká...
"kdo chvíli stál, už stojí opodál".
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Permonik »

Chlape, používáš absurdní argumenty, pokud přijdeš s tím, že kdo s něčím nesouhlasí by byl na úrovni lepiče k silnici.
První část oživení diskuse začala tím, že kdo se začne spoléhat pro navigaci na aplikaci v telefonu, tak mu klesne schopnost to pak bez toho telefonu řešit sám. Plus později rozšířeno na obecnější lidé po delegování mylšení na AI zhloupnou, protože i mozek, když se neprocvičuje, tak ztrácí schopnosti. Ono v něm od narození ani pořádně nebyly a musely se tvrdě naučit/natrénovat.

Netvrdilo se tu, že se chce něco zakazovat. Ani tu nikdo neplánoval demonstraci či lepení se k silnici. Vymyslel si absurdní argumenty, která druhá strana nepoužila, abys je pak mohl vyvrátit či zesměšnit a vyhout se tak vyvracení kompletně. Domnívám se, že ty moc dobře víš, co je to "straw man fallacy" a že se to v diskusi dělat nemá.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Hagen »

Samozřejmě že když něco za tebe něco dělá, tak klesne schopnost to udělat sám.
To je stejné jako s tím rozděláním ohně. Pokud škrtnu sirkou, tak mi mizí schopnost rozdělat ten oheň pomocí jiných nástrojů.
Ale s tím se asi nic dělat nedá. Pokrok se nedá zastavit.
Aby si lidi zjednodušili např. počítání, tak se vymýšleli všemožná počítadla, od kuliček na drátech (kdo to dnes používá), až po výkonné počítače.
I tu navigaci předcházeli mapy, a před tím značky na stromech, a sypání hrachu abych trefil zpět,....
I ty mapy lidi vymysleli aby si zjednodušili cestování,...
A tak je to se vším. Jednou budou lidi (pokud nedojde k nějakému krachu) stále více pohodlní, líní, s nefunkčními svaly, spoléhající se na "stroje" co myslí a pracují za ně.
Nelze zastavit pokrok. Lze to jen přijmout, a přizpůsobit se, ať se nám to líbí, nebo ne.
A nebo se můžeme začít lepit k umělé inteligenci, a fňukat donekonečna v hospodách o zlatých časech.
Nebo jak se taky říká "co můžeš změnit, to změň, co nemůžeš, na to si zvykni".
Zde na rozpadu bych použil asi větu "na to se náležitě připrav".
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Rafael »

Historické okénko.
Odborné časopisy se většinou nedaly předplatit. Muselo se třeba čekat až ho někdo odhlásí a pak nastoupit na jeho uprázdněné místo.
V mém případě se jednalo o Amaterské rádio, Rádiového konstruktéra, Zahrádkáře apod.
O jiných typu ABC, VTM, Urob si sám, nějaký Modelář a o spousty podobných ani nemluvě.

Člověk který o to měl zájem musel obíhat trafiky nebo si nějak udělat nějakou "známost".
Anebo knihkupectví a antikvariáty.
*
Tehdy jako mladík dychtící po informacích jsem začal navštěvovat v OV Vědeckou knihovnu. A dost často.
A byl to moc dobrý nápad. Jen to dojíždění.
Ale občas jsem si tam musel vyslechnout i dotazy typu: Vy máte podivné zájmy. Chcete si nechat přivést, nachystat knihy něco o zpracování a pořezu dřeva, výroba slivovice, technologie výbušnin a . Můžu se s prominutím k vašemu věku zeptat k čemu to vše potřebujete?
- No proč? Protože mě to asi baví a potřebuji i takové podklady ke studiu.

Tím chci říct, že tehdy člověk kterého něco skutečně zajímalo musel vyvinout nějakou aktivitu
A tím se to tehdy i tak nějak vyfiltrovalo.

Dnes jsou skoro veškeré dostupné informace dostupné, s prominutím, kdejakému blbci na netu. Jinak nic ti mladí neví, nic skoro si nic nepamatují a proč taky když mají Google &.
A do toho ještě ta umělá inteligence.
A když se jich někdo na něco zeptá, moment a okamžitě sahají do kapsy pro mobil

To si, aspoň osobně myslím, že bude úplná katastrofa. Úplní netoví blbci budou díky ni náramně chytří a všude možně rozdávat "své rozumy"
*
A bez netu, Google, AI, budou ti naši nástupníci úplně ztraceni
*
Nějak mě k tomu i dovedlo proč kdysi před léty p.Brož ten svůj Receptář napsal převážně v latině
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět