Výroba elektřiny

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Kdo to myslí se zálohou při blackoutu vážně, tak tady je velice kvalitní centrála za cenu třetinovou oproti ceně v obchodě. Rychle to někdo kupte, nebo prodám svoje hondy a půjdu do této :-) Atlas má proti mým dvou hondám poloviční spotřebu a v naftě.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1781454 ... -copco.php
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od TomSmith »

Za mne jen takovou kde je možná konverze na plyn (nebo lépe dřevoplyn :mrgreen:)
Soudruzi z brusele budou tlačit na čím dál výšší povolenky na benzín a naftu.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od malajizva »

Ahoj,
tak co napadl sníh je výroba z panelů minimální, takže jsem ukončil ostrov a jedu z ČEZu.
panely jsou čisté - sníh z nich sjede, ale mlha a mraky dovolí tax. 250-400 W.
Přílohy
prosinec výroba.png
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od sigurd »

Ja som mal pred dvomi dňami zaujímavý jav- mráz, čerstvý sneh, vyšlo ostré slnko+ odraz od snehu- v balkónovom zábradlí mám vložený zvislý, polykryštalický panel- o cca 10 30 hod bol výkon panela na 65% letného maxima ;) .
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Za prosinec zatím vyrobeno 25,9kWh :( A to jsem dal na zimu na zahradu dalších osm panelů a tak mám celkem i se střechou 15kWp. Ale zase mohu testovat nabíjení akumulátorů centrálama. Jedna kWh z centrály vychází na 40 korun. A to se vyplatí :lol:
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od JOBU »

Mne fotovoltaika beží od posledného novembrového týždňa. Nejak extra to teraz neohrieva, máme tu hmlu a neustále pod mrakom, na paneloch je námraza, no voda v bojleri aspoň tak rýchlo nechladne, takže plynový kotol sa mi zopne na ohrev až večer.
SIGURD - najvyššiu účinnosť má panel pri okolo -15°, takže je to normálne. Ja som to mal minule, mrzlo, panely boli čisté a uprelo sa do nich slnko. Ešte pred obedom som mal vodu v bojleri nahriatu na 70° ( výstup cez 80°) a preplo mi to na ohrievač v pivnici.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od malajizva »

ahoj,
a když vykoukne sluníčko byť na chvíli, hned je výroba víc než 6 kW a to už se počítá...
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od vrb »

Joe Azbest:
O větráčku pro tyto měsíce jsi neuvažoval?
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Neexistuje nic rozumneho, navic je potreba byt na spravnem miste a s vysokym stozarem.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

vrb píše: 13.12.2023 13:00 Joe Azbest:
O větráčku pro tyto měsíce jsi neuvažoval?
Uvažoval, rád bych si s tím zaexperimentoval, ale bydlím v řadovce kousek od centra a cokoliv takovyho s rozumným výkonem je nemožny v zástavbě použít. Třeba toto je zajímavé - https://www.victron.solar/vetrna-elektr ... ka-victron - ale jinak je výběr velice omezen jen na čínu, která funguje až od větru síly vichřice :-)
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od malajizva »

ahoj
ano mám připravenou 2 kW turbínu, bohužel firma byla nemocná. tak to nestihli před sněhem.... dost mě to mrzí.
psal jsem to viz výše.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak nějaké informace o použití elektrocentrál pro nabití akumulátorů FV elektrárny. Nechci aby někdo udělal stejnou chybu. Napřed trochu topologie suterénu domu, pro další informace je to důležité. Garáž zabírá pravou stranu suterénu a vlevo jsou dveře, a teď to beru směrem od garážových vrat, moje dílnička-pracovna, dveře do chodby, která pokračuje schodištěm do přízemí, další technická místnost, kotelna a malý privátek. A v chodbičce na schodiště jsou dveře, které vedou pod schodiště a sem jsem umístil všechny komponenty FV elektrárny a 28kWh baterek. A do místa, kde už se hodně snižuje strop jsem umístil dvě sfázovany elektrocentrály. Přes zeď jsem vyboural dvě díry ven z domu pro novodurové trubky o průměru 110mm. A teď to začné být zajímavé. Hned jak ustí trubky do místnosti jsem chtěl dát ventilátory, jedna trubka by odsávala výfukové plyny a druhá přisávala vzduch z venku. A tady jsem udělal první chybu. Protože novodur má průměr 110mm a ventilátor mezaxial 140mm, nechal jsem si od kolegů v práci vytisknout na 3D tiskárně čtyři redukční kusy ze 110 na 140mm. První pokus dopadl špatně. Po nastartování centrál se sice vzduch v místnosti měnil dost rychle, ale i tak se postupně plnila výfukovyma plynama a pokud zůstaly otevřeny dveře tak pomocí komínového efektu procházely schodištěm až do podkroví. Takže další pokus. Odsávací trubku jsem svedl o kousek dolů, ve výšce výfuku elektrocentrál rozdvojil, tak aby každá elektrocentrála měla svůj odtah a výfuk foukal přímo do trubky. Zapoměl jsem dodat, že výrobce (Honda) u těchto malých EC zakazuje nasazovat na výfuk nějaky trubky na vyvedení výfukových plynů někam pryč. Proto jsem nechal výfuky foukat rovnou do trubky o průměru 110mm. Po nastartování centrál to fungovalo skvěle, ani po pěti minutách chodu nebylo cítit, že by něco unikalo do místnost, ale vyskytl se další vážný problém. Většina paliva se ve spalovacím motoru mění na teplo a jen malá část na elektřinu a i když jsem nechal otevřené dveře do chodby, tak v okolí centrál bylo za chvíli 50°C a teplo nestačilo odcházet ven. Problém jsem vyřešil tak, že jsem koupil velký ventilátor (450mm), postavil ho ke dveřím, tak aby foukal studený vzduch u země na centrály a teplý odcházel horní částí dveří do chodby a komínovým efektem přitápěl v domě. Ještě jsem upravil napájení odsávacího a přisávacího ventilátoru tak, aby jely přímo z centrál, kdybych startoval ze tmy (blackout, baterky vybity, slunce nesvítí a panely nic nevyrábí). Pak jsem musel vyřešit nabíjení akumulátorů jinak, než přes měniče, které napájí celý dům, ale to je na samostatný příspěvek. A nastal den D, kdy jsem chtěl definitivně zjistit, že to všechno funguje jak má a kdy jsem to málem nepřežil. Doplnil jsem nádrže elektrocentrál do plna zapnul odsávání, nastartoval centrály a opět jsem zjistil, že se mi dostávají plyny zpátky do místnosti. Venku totiž tak foukalo, že to odsávací ventilátor nezvládnul přetlačit. Tento problém se ale vyřešil jednoduše, na výstupu z domu jsem nasadil novodurovy koleno nasměrovany po větru a bylo to v pořádku. Po dalším nastartováni po pár minutách naprosto čistý vzduch, tak jsem připojil náhradní měnič jako nabíječku a začal nabíjet baterky, což bylo vidět na monitoru. Centrály jely asi na 80% nominálního výkonu, ventilátor vyháněl teplo z místnoti a všechno bylo OK. Ještě jsem pro jistotu pootevřel dveře od garáže na dva centimetry a v patře okno jako ventilačku a to mi pravděpodobně zachránilo život. Centrály jedou na plnou nádrž asi tři a půl hodiny a ze začátku jsem si párkrát odskočil z dílny zkontrolovat jak to šlape. No šlapalo to skvěle, tak jsem si v dílně zapnul počítač, sledoval jsem jak se baterie nabíjí a surfoval po webu. Bohužel asi v polovině nádrže se rozpustily teplem redukce odsávacího ventilátoru, ten vypadl z potrubí a všechny výfukové plyny tak šly přes chodbu do garáže. Jenom na okraj, domníval jsem se, že výfukové plyny nasávané trubkou o průměru 110mm se přisávaným vzduchem z okolí ochladí tak, že jejich teplota nepřesáhne 100°C a tudíž plast pro 3D tiskárny, ktreý má teplotu tavení okolo 180°C to bez problémů vydrží (novodur a plastovy lopatky ventilátoru to vydržely naprosto v pohodě). Chyba. Sice jsem cosi cítil, ale přičítal jsem to tomu silnému větru venku s tím, že něco se dovnitř stejně dostane. Když v jedné centrále došel benzín, tak se druhá sfázovaná přetížila a odstavila na volnoběh. To už se mi točila hlava a byl jsem dost mimo (to jsem si všechno uvědomil až později, když jsem se z toho vzpamatoval) a šel jsem vypnout tu druhou ještě běžící centrálu. Tam jsem se málem definitivně složil, ale nějak jsem se dohrabal do patra, spadl do křesla, bylo mi blbě a půl hodiny jsem o sobě nevěděl. Když jsem se vzpamatoval, tak mi to začalo docházet. Sešel jsem do garáže, otevřel dveře do průvanu a po vyvětrání jsem teprve zaznamenal co se stalo. Nemít pootevřeny během celé doby dveře od garáže a okno, tak by to dobře nedopadlo. V dalších dnech jsem to celé přestavěl, centrály jsou na půdě a napětí svedeny do technické místnosti nevyužitím vedením ve zdi. Odvětrání jen otevřeným oknem u komína nebo ve štítu a oknem v chodbě do podkroví. Je tam velice silný komínový efekt, který se o odvětrání stará naprosto spolehlivě. Celý systém vyzkoušený tříhodinovým chodem. Ještě budu testovat kolik přesně kWh vyrobím z jednoho litru benzínu abych měl nějakou představu. Další benefit je v tom, že v podkroví nejsou za zavřenyma dveřma centrály skoro slyšet. Když byly v technické místnost, tak musely být dveře otevřeny z důvodu chlazení a kravál byl v celém domě. A ještě vysvětlení proč chci centrály v domě - v případě i krátkodobého blacoutu to bude velice žádané zařízeni a venku bych ho neuhlídal.
steve_michalik
Příspěvky: 219
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od steve_michalik »

Pěkný report, díky Bohu, že jsi to přežil :yes
Co pro jistotu přidat pár CO / CO2 detektorů?
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Před tím mě to nenapadlo. Teď už vybírám. A hasičáky mám taky koupeny, jenom čtyři, ale ještě dva přikoupím, do každého patra jeden sněhový a jeden práškový. Chybami se člověk učí.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Ty jsi tam fakt nemel zadny detektor?
Tak to jsi byl slusny sebevrah, s tema kramama.
Ani u baterek nic nemas? Zadny automaticky hasici system nebo tak neco?
K cemu jsou hure ukradnutelne centraly, kdyz vyhoris?
A foukat spaliny do plastu ...
Asi to cele nebyl zrovna nejchytrejsi napad.

Diky ale za zverejneni, snad to cinkne do hlavy i nejake dalsi dobrodruhy.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

I mladej mi řekl, že jsem blbec. Detektor kouře tam je. Chyba byla to vůbec dávat do suterénu, to byl hlavní problém ...
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od JOBU »

Mňa by zaujímal dôvod, prečo výrobca zakázal predĺžovať výfuk...
Veď to by bolo najjednoduchšie, najlacnejšie a najbezpečnejšie riešenie.
Ak niekto napíše, že kvôli vyplachovaniu motora a pulzom, tak pripomeniem staré vojenské elektrocentrály, tie fungovali rovnako aj s 10m dlhým výfukom...
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Protoze prave kvuli takovym napadum, co udelal kolega. Chrani tim obsluhu a defacto sami sebe, az by je nekdo zazaloval.
Takze pro prodlouzeni si musis koupit neco, co to umi, no a co nejlepe pro ne nainstaluji oni.

Vidis, ze i informovany laik ci odborna verejnost nebo jak to nazvat, by se tim dokazal zabit.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od bacil »

Výfuk se nesmí prodlužovat kvůli stojatému vlnění, které by bylo schopné i vytrhat ventily, samozřejmě ne hned. Pokud bude mit téměř nulovou akustickou impedanci (jako volný prostor) a nebude mít zvuk kde se odřážet, tak to není problém. Použil bych naopak trubky pro vzduchotechniku o průřezu aspoň 1,5 řádu, tj 20-30x větším, než je díra výfuku, takové ty hliníkové harmoniky.

Ale to chvění může udělat svoji práci a leccos odpadnout, co není přišroubované a jen stažené páskama, byť ocelovýma.

Na rovinu. úplně nejlepší by bylo tomu generátoru postavit přístřešek nalepený na zdi budovy..
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od drigon »

S tím stojatým vlněním.. vzpomněl jsem si na příhodu z minulého zaměstnání, kde po zapnutí motoru ventilátoru odsávání začalo v určitém místě vibrovat potrubí. Docela dost a jelikož bylo potrubí udělané ze svinutého plechového pásku došlo časem k jeho rozpletení. Za ty tři roky co jsem tam byl to opravovali snad 5x. A to k tomu 2x upadly i lopatky ventilátoru, což bylo provázeno rachtem a mohutnými vibracemi "bedny". Jednou jsem ventilátor po havárii viděl a jeho některé lopatky byly kousek od kořene ulomené tak, že na lomu byla část lomu špinavá. Tudíž únavový lom.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Odpovědět