Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Krevel
Příspěvky: 133
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Krevel »

Tak dneska nám doma skončil 60hod trvající rodinný mini survival...kvůli havárii netekla voda. Do toho jsme se tenhle měsíc vydali ze všech peněz, co jsem měl navíc volně k dispozici, protože bylo nutné nechat opravit auto (které ještě není hotové takže pro vodu hezky pěšky) výdaje za zubaře, poplatky za těhotenský screening... no prostě 30k volně ležících k dispozici bylo tenhle měsíc málo (zmizely během týdne) a já mám další peníze uložené tak, že na ně minimálně týden čekám... snad už přijde výplata, protože jinak od úterý žijeme o špagetách s kečupem (ten už taky dochází :D)... budu muset přehodnotit kolik doma a na běžných účtech držet peněz. Na druhou stranu to bylo hezký, jak sme byli všichni spolu, žádné návštěvy, všechna práce snesla odklad, nebylo auto, tak nebyl výlet ani žádné nákupy, prostě jsme se tak všichni plácali kolem baráku :)
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Grunt »

Krevel píše: 04.02.2024 17:34 a já mám další peníze uložené tak, že na ně minimálně týden čekám... snad už přijde výplata, protože jinak od úterý žijeme o špagetách s kečupem (ten už taky dochází :D)
Tohle je mimochodem velmi zajímavé téma.
Krevel
Příspěvky: 133
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Krevel »

Já mám teda ještě hotovost v trezoru na chatě, ale tam se bez auta nemám jak dostat :D prostě se sešly faktory, které mě doteď nenapadly... za posledních 10let jsem nikdy tolik peněz v tak krátkém čase nepotřeboval, si tak říkám, že je to asi i projev inflace a hold budu muset navýšit objem volných prostředků.
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

souhlas se zajímavým tématem. když byly úrokové sazby nezajímavé, držel jsem v hotovosti hodně a vše hotovostí platil. co je na spořáku 6%, posílám tam vše a v hotovosti držím jen cca 50 tis kč ve valutách a jen cca 20 tis kč cash. dřív to bylo 10x více. poslední dobou přemýšlím o nějaké rovnováze, ale ty peníze zdarma z úroku jsou moc lákavý. Je to citlivý téma ale zajímalo by mne, kolik si finančně gramotný konzervativní člověk (čímž by měl být každý pravověrný rozpadlík) dává měsíčně stranou na úsporu a finanční investice. Loni jsem chtě nechtě musel dávat stranou 40%, protože jsem objednal auto. nakonec jsem cíl nesplnil o 30 tis, což nebyl špatný výsledek. pro příští roky jsem naplánoval 33% z mé mzdy (paní je a bude ještě 3 roky doma s dětmi) a zatím tedy za plánem dost zaostávám a bude hůř, protože mám docela velké plány na úpravu domácnosti. ale refinanc hypo se blíží a prostě těch čtvrt mega ročně stranou bude, i kdyby na dovolenou měla jít manželka do tesca za kasu :D :D
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od gravedigger »

Pro zodpovědného člověka by řešením byla i kreditka. Některé banky vám dají kartu, aniž byste tam měli účet a nechají vás jít několik desítek tisíc do mínusu a pokud to zaplatíte včas, neúčtují si ani korunu.

Já takhle aktivně využívám Raifku, žena mám kartu k mému účtu v KB, celý měsíc utrácíme jejich peníze a po výplatě to doplatím. Úrok 0%.

Záložní v autě mám Airbank, jde z toho vzít 30.000,- použil jsem jednou.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Grunt »

Já myslel jako to přežívání na špagetách s kečupem a tak. Viz. Očividně těch zajímavých témat bude víc.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vrb »

Za 1000 Kč na osobu a měsíc se jídlo dokupy dá dát. Ale proč by to někdo dělal pokud má zdroje dostatečné?
Pokud ne tak není problém vy výdajích za jídlo, ale jinde ve financích.
Manželka je na mateřské a jedeme jen z mého platu, tak nám to vychází jídlo 3000 Kč na osobu a měsíc. A zereme si jak hrabata. Nebudu si ničit zdraví abych ušetřil pár tisíc, které se ve výsledku stejně bezucelne promrhaji.

Jo. Voda nám teče, ale někdy před výplatou je to taky trochu survival. Gratuluji k úspěšnému zvládnutí.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Grunt »

vrb: Jo asi v pohodě. Když bych suroviny nakupoval někde v Dagestánu a nebo kontejneru za supermarketem.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vrb »

Vratnikp:
Ty máš hypo, manželku na mateřské, predelavas domácnost a ještě zvládáš dávat bokem 33% platu? Klobouk dolů. Buď máš opravdu královský příjem, nebo jsi s tím jídlem někde kolem těch 1000 Kč/ osoba měsíc.

Grunt:
Záleží jestli dlouhodobě nebo krátkodobě. A jaké má člověk podmínky na přípravu a celkové zázemí.
Tak pokud si někdo zajde koupit do obchodu kdy chce, na co má zrovna chuť, tak to by se fakt nedalo. Nebo pokud je bezdomovec a nemá základní zázemí, tak je taky strašně neefektivní ve využívání zdrojů.
Pokud vezmu nejlepšího survivalistu na světě a vysadim ho v noci v pyžamu jinak bez ničeho uprostřed arktidy, tak to určitě nezvládne. Obyčejný Inuita když má celou sezónu na přípravu tak to dává v pohodě.

Jako můj kolega nedávno u oběda ( technik vývoje automotive, příjem ma nadprůměrný ) :
Já nevím co ti lidi furt mají za problém, vždyť se máme přece dobře a ještě nám přebývá.
Tak mu říkám. Sytý hladovemu nevěří.
A následoval rozhovor, vždy moje otázka a jeho odpověď:
Kde bydlíš ? Doma.
Kolik platíš nájem? Jak nájem, to je můj barák a nic nesplacim.
Čím topis? Dřevem. Kolik za to platíš? To si kacim ve svém lese.
Cos měl v neděli na oběd? Králíka, s bramborami, mrkví a tak. Za kolik jsi to koupil? Králíky chová moje máma v důchodu, seno a obilí jí v létě vždycky nachystám. Brambory a mrkev mám ze zahrádky.
Cos dělal v sobotu? Opravuju dům po tchanovi abychom tam mohli pronajímat dva byty.
No a co bys dělal, kdybys jezdil s jesterkou po place za 28 hrubého, bydlel v paneláku v nájmu, měl dálkové teplo a žádnou zahradu? To bych byl asi pěkně v prdeli...
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

úplně to nedávám, ale je to cíl a je teoreticky dosažitelnej, jo a eště dlužim kilo na autě. Do chudýho mam daleko, ale na výdajové stránce pracuju posledních pět let. maso a uzeniny nekupujeme, lovíme, chytáme, chováme, máme v rodině řezníka, z přebytků děláme uzeniny, jediný co kupuju je slanina. kořenovou zeleninu a ovoce kupuju/sbíram sezoně a konzervuju, navíc jí kupuju napřímo od zemědělců po metrácích pro dobytek. za jídlo jsme někde do šesti tisíc měsíčně pro 4 člennou rodinu (včetně 4 lahví vína co měsíčně zdolám), těžko se to sleduje, děláme párkrát do roka velký nákup s tím, že opravdu kupujem jen prvosuroviny a průběžně mléčné výrobky.

ono to je těžký, ten ještěrkář k nájmu je v bytě pro to, aby měl pohodlí a po práci nemusel hnout rukou, v dobách hojnosti mu nic nebránilo koupit si někde chalupu nebo zahrádku. Nemám úplně potřebu s lidmi, co teď horkotěžko vychází mít soucit, velká většina těch, co si teď stěžují si dlouhá léta žila vysoko nad to, na co reálně měla a když jim stát dá nějakou tu dávku, hned jí rozfrcaj za blbosti, třeba jak bylo před dvěma lety těch jednorázových 5 litrů na potřeby do školy, fifleny ze vsi k tomu přihodili dalších 8 litrů a letěly spolu na last minute do egypta... Jak si kdo ustele...
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vrb »

Takže jsi živoucí důkaz, že se dá vyjít s jídlem za 1500Kč / osoba / měsíc.
Kdyby sis odpustil víno a trochu jste se uskrovnili v nakupovaných mléčných výrobcích tak za těch 1000Kč dokážete dlouhodobě vyžít bez rizika malnutrice a zdravotních problémů.

To přesně mi ten kolega řekl:
A co dělali v dobách hojnosti, když já jsem stavěl ve svém volnu dům a zveleboval zahrádku?
Kdo si chodil po restauracích, dovolených a žil si nad poměry, tak ať teď drží hubu.
Jen jsem mu řekl, že teď už je to jedno a že když bude nasraných lidí moc, tak ani jeho majetkové poměry nebudou udržitelné, protože se zvolí zase nějaká forma komunismu a bude to.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Grunt »

vrb píše: 06.02.2024 5:19 No a co bys dělal, kdybys jezdil s jesterkou po place za 28 hrubého, bydlel v paneláku v nájmu, měl dálkové teplo a žádnou zahradu? To bych byl asi pěkně v prdeli...
Asi tak nějak :D
vrb píše: 06.02.2024 17:32 Takže jsi živoucí důkaz, že se dá vyjít s jídlem za 1500Kč / osoba / měsíc.
Já pouze dodám, že je u nás zaveden pojem „Životní minimum“ a „Existenční minimum“. Existenční minimum je v současné době ustanoveno na 3 130Kč a a životní 4 860/měsíc/osoba. Což mi vzhledem k inflaci v krámu přijde jako totální nesmysl, ale budiž. 1000Kč či 1500Kč už je tak na půl měsíce, já to někdy zvládnu prožrat i za týden. Opravdu mám svrbění prstu, ale proč bych furt měl debilní teoretické kecací témata zakládat já?
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

vrb píše: 06.02.2024 17:32 Takže jsi živoucí důkaz, že se dá vyjít s jídlem za 1500Kč / osoba / měsíc.

Jen jsem mu řekl, že teď už je to jedno a že když bude nasraných lidí moc, tak ani jeho majetkové poměry nebudou udržitelné, protože se zvolí zase nějaká forma komunismu a bude to.
s tim prerozdelenim majetku stredni tridy chudym mas pravdu, vsak se to take deje formou tech davek a zvysovani dani z majetku. my jsme na zadnou formu podpory nedosahli, protoze vydelavam moc. protoze jsem proaktivni blb, energetickou krizi jsme prosli s elektrikou za 2,50 kc/kwh, plyn myslim 1,70kc. elektriku uz mame za 3,90 a plyn asi 2,30, nekdy ted nam konci fix, tedy uzasny statni tunel, tedy strop jsem nepotreboval.

uplne neni na miste tvrdit, ze jsme dukazem ze se da vyzit za litr mesicne. to by chtelo zapocitat i naklady na chov s lov, zohlednit cas a tak. ale v regalmarketech kupujem fakt jen prvosuroviny a to vychazi na tech 6 litru na mesic. ale nakupuju po pytlich a kartonech

kdo chce psa jist, hulky si najde. vikend jsme ted travili zpracovavanim repy, ktera se povedla za 15kc/kg v 20kg pytlich a mrkve 10kc kilo. jini jeli na hory

za mne je klic nakupovat a sbirat sezonne. jablek mam od duchodcu za odvoz vic nez snime, zavarime a zkrmime divocakum, duchodcu nemusi hrabat zahradu. mame dvacet litru spendlikove mermelady, stalo to jedno odpoledne s deckem v lese, asi 10kg cukru a flasku suchy palavy co jsem u zavarovani ekologicky zlikvidoval. a tak bych mohl pokracovat.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

abych nebyl za hovado, vidim jak je vse drahe a jde to od 10 k 5 a ze spousta lidi proste nema mysleni nastavene predposrane, na druhou stranu kdyz si fiflena, co trikrat mesice jezdi do nehtoveho studia a decka vozi 300m do skolky kodiakem u vetnamce stezuje, jak jim nezbyva, pricemz sjizdi internety na neomezenem tarifu, clovek si pomysli neco o prdeli a ruznych hospodarskych zviratech

proste verim ze se lidi jeste nemaj tak zle, a maji az na vyjimky velke rezervy, jen je treba se trosku uskromnit a vylezt z komfortni zony. proste
kdyz baraky vytapi plynem na 24, 24/7 jim doma bezi dve televize a tri pocitace a vsichni stale utahnou neomezena mobilni data. taky jsem zjistil ze jsem divnej, protoze si nosim stejny obed do prace dva i tri dny po sobe, misto abych si za kilo pade nechal neco privezt rozvozem
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Grunt »

vratnikp píše: 06.02.2024 19:08 uplne neni na miste tvrdit, ze jsme dukazem ze se da vyzit za litr mesicne. to by chtelo zapocitat i naklady na chov s lov, zohlednit cas a tak.
Dodám, že většinou Milan co závodí po place s ještěrkou neloví, protože jednak je to drahý koníček a jednal s tím někteří mají problém morální (třeba jako já co mám problém zaplesknout i blbou rybu) a taky že v robotě tráví většinu času aby měl více než ten 1000Kč/měsíc a když už ho má, tak to zapíjí v nejbližší krčmě (aspoň tady to tak funguje).
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

SVAROVANI...?

Za covidu nam umrel soused vseumel a mne se zacinaji hromadit ruzne ohnute/urvane panty na vratech, praskle tyce nebo nedodelane nastavby na vozik. Dospela jsem k nazoru, ze by nebylo od veci se naucit svarovat. Jak na to?

Uvazuju o invertorove svarecce. O svarovani a svareckach nevim vubec nic :-)

Dotazy:

1) Je co do funkci - pevnost svaru - rozdil mezi invertorem a klasickou obloukovou svareckou? Podle mne by to asi melo byt stejne, kdyz to svaruje teplem z elektriny, ne?

2) Nejaky navod, knizka apod., jak se s tim naucit? Nemam cas na 4tydenni skoleni pro ziskani nejakeho profi prukazu. YT OK, ale uvitala bych neco trochu komplexnejsiho, aby mi to vysvetlilo i zaklady a ja vedela, jak ten invertor ovladat (a proc).

3) Naucim se to? :-)

Diky za tipy :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Pez »

Zrovna maji v Lidlu svářečku za pár peněz a i velmi dobrou kuklu. Na domácí občasné svařování.
https://www.lidl.cz/p/parkside-performa ... 120a18ba72

Naučit se sama svařovat aniž by ti to někdo ukázal a trochu tě zasvětil není úplně jednoduché. No ale pokud jsi manuálně zručná, tak na trubce najdeš jistě spoustu videí jak na to.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od jolky palky »

1)myslím, že to je jedno a obyčejný smrtelník to neřeší (všichni garážoví fachmani jedou na CO nebo invertor v terénu, speciálky v TIGU).
2) viz příloha. Knihu mohu zaslat k zapůjčení. Návod nafotit.
3) jde všecko, ale pokud se s tím chcete drbat a kupovat nějakou svářečku, jestli radši neinvestovat do COčka, je to o dost jednodušší...Btw. mám invertor, který mi tu leží. Klidně Vám ho zapůjčím, jestli chcete něco někde přismrknout. A pak mě ho zas vrátíte....
20240210_195107.jpg
20240210_195133.jpg
Jinak trénovat trénovat aby ty "sople" byly správné.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od mhi »

Pokud bych byl zena, tak bych vzal neco dobreho k snedku ci zapiti a zasel do nejakeho autoservisu nebo zamecnicke dilny a rekl jim, ze si chci vyzkouset jak se svari, ze o tom nic nevim a ... viz Vas post.

Musite se asi pripravit na vselijake reakce, protoze tohle bude dost bizarni scena. Skoro by ji stalo za to zachytit formou videa. Ale zrejme velmi levne si vyzkousite to co potrebujete. Jsem si 100% jist, ze ne-li na prvni pokus, tak na druhy to vyjde :-).

Autoservis bude mit nejspis pouze COcko a elektrodovy invertor, zamecnicka dilna by mohla mit i TIG a dalsi hracky.

U svarovani je nejvetsi problem "mit ten spravny grif", vedet jak zapalit oblouk, jak vest housenku, atd. Tohle se clovek samostatne uci velmi spatne (jsem prikladem toho). Samouk si koupi ne uplne levne vybaveni a je dost zklamany z vysledku, protoze netusi jak to delat a jak to ma vypadat. Profesional po ruce myslim umozni se zbytecnym chybam vyvarovat.

Ale jinak za mne: :yes :yes :yes :yes :yes :yes :yes :yes
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od bacil »

Ta doporučená je sice dobrá, ale asi nebudeš chtít řešit ještě flašku s plynem, je fakt pro znalce.

Střídavá stářečka má výhodu (jedinou), že jí nevadí polarizace elektrody. Obyčejné elektrody dáš mínus na elektrodu a plus na materiál. Je to na elektrodě napsané, jestli je + nebo - a pokud není, tak je -.

Invertorová (stejnosměrná) je nebe a dudy proti střídavé (ta s tím velkým regulačním kolem), ale ta střídavá je zase navěky, invertor je elektronika. Musíš mít klidnou ruku, žádné stařecké klepání.

Tahle ti bude úplně stačit https://www.lidl.cz/p/parkside-invertor ... p100347806

Pokud chceš trošku lepší, tak trubičkový drát je celkem drahý, ale zase je to o třídu lepší práce:
https://www.lidl.cz/p/parkside-invertor ... p100359721

Počítej s tím, že B-čkový domovní jistič 25A to vyrazí, je potřeba aspoň 25m prodlužka (plně rozvinutá), musíš si správnou délku vyzkoušet.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět