Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

To vim, to u dlouhych prodluzek delam normalne i tak. Ale prave pri ty tvoji poznamce jsem si uvedomila, ze nevim, jak je to s tema tlumivkama opravdovyma :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od mengele »

Tlumivka je vlastně několik závitů drátu na transformátorovém plechu. Zjednodušeně :umí uložit část energie, kterou si pak můžet z ní vytáhnout, když ji potřebuješ.
Ještě k té svářečce-já používám KITIN 165, dodneška jsem potřeboval tak třetinu funkcí, které má. Důležitý je svařovací proud, čím sváříš tlustší materiál, tím vyšší proud nastavuješ. Kuklu mám samostmívací, (svařovací maska 700S).
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Jasne. Mozna se blbe ptam: kdyz mam relativne slabe pojistky, muze mi tlumivka v necem pomoct? Neco pri startu svareni? Nebo delka svareni? Nebo neco jineho? Nebo je to funkce spis pro ty, kteri maji silnejsi pojistky a nechteji si oddelat svarecku prilisnym narazem proudu pri startu?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od bacil »

Není to pravda. Je to bifilární vinutí, takže se tlumivka vyruší a zůstanou jen činné ztráty, tedy ohmický odpor kabelu drátů L+N. Namotaná nesmí být kvůli vývinu tepla a až možnosti vzniku požáru z takto namotané prodlužky když je zatížená, izolace se uprostřed protaví, dráty potkají a už to jede.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Jj, obzvláště u prodlužek s 1 nebo 1,5. Je to potřeba chladit, a v tom bubnu se to neuchladí.
V Lídlu maj ještě toto:
https://www.lidl.cz/p/invertorova-svare ... p100279958
To vypadá, že má už měděný kabely, alespoň podle barvy. Pokud to pro změnu není poměděná ocel :D
Mám doma staré prastaré trafo, jede na 400V (dvě fáze), svařil jsem s tím x věcí, ale někam to dovléct, tak porod ...
Vytáhnout to na střechu, komín, brr. Takže vlastně podobné použití, jak chce proforma. Co dotáhnu do dílny, tak trafem klíďo, ale něco přes rameno jak kabelku by to chtělo.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Permonik »

Když se zmiňuje tlumivka, je tím myšleno na výstupu. Stručně řečeno stabilizuje oblouk, protože "nechce, aby se přerušil".

Pro jistič je to hlavně jakýsi softstart (varistory) a kvalita pfc obvodu. Pro svářečku tě zajímá štítek co má, například:
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... gAegQIARBO

Ieff = kolik to bude zhruba brát
Imax = kolik jsou nárazy
U0 = zapalovací napětí, kolem 50-60 V je bída, ideál 80V plus
a to x 45 %, 60 %, 100 % znamená, jaký proud dodá reálně, 150 A svářečka tedy může jet 45 % času na max, pokud pojede bez přestávky, dá jen 125 A. Tohle je zrovna hodně dobrá hodnota, s velmi malou degradací.
Většina číny tvrdí 200A max, ale 100 % dá jen 120 A, což je v reálu třeba jen 85 A. To je právě trochu problém, že někdy tě údaj ze štítku vyděsí a někdy ani ne, protože kecá. Pokud třeba zde Kitin uvede nějakou hodnotu "na hraně" a pak nějaká čína o trochu lepší, stejně vyhraje kitin, protože to dodrží.
Číkus
Příspěvky: 26
Registrován: 21.09.2023 16:58
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Číkus »

proforma píše: 11.02.2024 19:22 Hele, a takovej blbej dotaz: mam svislej plotovej sloupek kulatyho prumeru a chci na to v presnem miste privarit hak na pant. Jak to tam pridrzim, abych neskoncila na elektrickym kresle? Sverka mi bude ujizdet, prilepit tezko... Takovyhle triky taky potrebuju :-)
Přidržet pomocí kleští.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od mhi »

Softstart na Lidl invertor nevim nevim ... podle meho nazoru skonci v chybe, bude tam PWMkove PID. Jak jsem psal, s B 16A se provozovat da, jen ho to pri startu obcas vyhodi, provoz je pak uz OK (invertor neni nutne vypinat, clovek ho odlozi a pokracuje treba po chvili kdyz si pripravi dalsi svar).

Dalsi dulezita vec je kukla, to co davaji k tem levnym svareckam (takovy ten stredoveky bojovy stit) to je uplne nanic, mozna na koukani na zatmeni slunce. Je potreba alespon "normalni levnou" samostmivaci kuklu. Opet mam Parkside, neni idealni, ale za ty prachy....

A nedychat plyny co z toho pri svarovani jdou.

A nakonec se toho nebat. Muj prvni svarenec byla takova lista na uchyceni panvi do kuchyne. Vzal jsem pasovinu, naohybal ji do tvaru okolo digestore, privaril patky na ukotveni, navrtal do svarence hromadu 5mm der, naohybal z 5mm dratu háčky, ktere jsem provlekl temi otvory, a zezadu zavaril, abych se nemusel dodnes stydet kdyz by to nekdo videl ;). Neupadl ani jeden, panve to krasne drzi.
drigon
VIP
Příspěvky: 2964
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

Tlumivka ne stejnosměrném napětí vyhlazuje průběh napětí i proudových špiček. Protože při nárůstu napětí se zvýší indukce a tím i magnetický tok, který víc zmagnetuje jádro tlumivky. A pokud napětí poklesne se magnetická energie z jádra změní na elektrickou. V podstatě je to takový magnetický zásobník/vyrovnávač energie.
U stejnosměrných motorů i svářeček tak tlumivka snižuje proudový naráz při zapnutí motoru či svářečky, protože je to vlastně cívka která se musí průchodem proudu nejprve zmagnetovat (než se zmagnetuje má vysoký elektrický odpor díky čemuž brzdí průchod proudu).

Avšak pokud je tlumivka na střídavém napětí díky své magnetizaci a demagnetizaci při průchodu střídavého proudu posouvá proud vůči napětí. Napětí i proud tak nejsou na sinusoidě synchronní, ale jsou vůči sobě posunuté, což způsobuje problémy s obloukem (napětí zapálí oblouk ale tlumivka nepustí proud nutný na udržení oblouku. Proto oblouk chcípne).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

"úlovky" za únor
Přílohy
IMG_165926_386.jpg
IMG_165928_813.jpg
IMG_165950_079.jpg
IMG_200703_534.jpg
IMG_203424_025.jpg
IMG_234127_655.jpg
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Ty prvni obrazky jsou liska, nebo vlk?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

liška na 15m, srnčí foceno na 10m, zajíc na 30m, poslední foto je srnčí a honcující zajíci na cca 350m s digitálním zoomem, proto je kvalita jaká je, pozorák po dobu expozice neudžím v klidu
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

tak vás pobavím. někdy v listopadu jsem začal mít podezření, že neúspěšné lovy dravé v noci nejdou za mýma volšovýma pazourama, ale za zaměřovačem. jenže jak byl doma novorozenec, nechal jsem tušení hnít do vánoční dovolené. to se ukázalo, že zaměřovač po vypnutí náhodně mění nulu až o 15cm/50m. taky jsem zjistil, že jsem záruku prosral o 3 týdny, protože končila k poslednímu listopadu... v zaměřovač jsem ztratil důvěru, a tak jsem při jeho pozáruční reklamaci náhodou u prodejce narazil na jiný od pulsaru, který by mi šel na montáž po jednoduché úpravě. po téměř 2 měsících jsem se dočkal zkompletování nové mašiny a včera jí převzal, že jí dnes nastřelím. Pulsar zemřel po třetí ráně... takže zas k prodejci, kde úplně náhodou akorát vybalovali můj yukon, jehož tržní cena je řekněme 8 litrů, s novou elektronikou, za 8 litrů. tak jsem si ho hned nechal osadit na montáž (abych měl i nadále pozáruční servis prodejce) a zítra ho pojedu nastřelit a začnu budovat důvěru v zaměřovač, který jsem řekl že už nechci vidět, protože mu nevěřím... jenže není alternativa. nový zaměřovač a novou montáž do budgetu opravdu nenacpu.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Tak si teďka čtu
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... cin-245879

Já jsem nepochopil jednu věc. Nasbírali 40 000 podpisů. Proč místo podpisů teda nevybrali od každého několik tisíc a nekoupili si to? Podpis nic nezachrání, peníze ano.
drigon
VIP
Příspěvky: 2964
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

Tady bude spíš problém v tom, že se majitelé zašprajcovali a chtějí na pozemních hřebčína stavět bytovky. A pokud se jim podaří udělat z budov (některých) ubytovny pak budou moci tvrdit že návrat k původnímu využití hřebčína je nemožný.
A taky je tam vidět že mladé, kteří to převzali tradice nezajímá. Oni chtějí vydělávat. A rychle.
Je sice pravda, že podnikání má svému majiteli vynášet. Avšak než zničit (byť prodelečnou) činnost mající více než stoletou tradici to měli radši prodat (pronajmout) někomu kdo tomu rozumí a je schopný.
Koukej tak, aby jsi viděl.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Proč by měli? O tom je přece soukromé vlastnictví, že si se svým majetkem mohu svobodně nakládat.
Když jim jde o peníze, tak tím spíš "se měli" ti, kterým to vadí, domluvit, a vybrat prachy a koupit to celé od nich.

Je to podobné, jak sklárny. Hromada lidí frfle, že to krachuje, že by se s tím mělo něco dělat atd., ale když jsem se zeptal, proč si teda nekoupí od nich výrobky, tak že je to drahé ... Patriotismus, ale hlavně, aby se netýkal mojí peněženky ...
drigon
VIP
Příspěvky: 2964
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

Podle toho jak je to v článku popsané hřebčín fungoval za starého majitele bez potíží. Ty začaly až poté, co to předal mladým. A tady mne napadají dva scénáře:
Prvním je manažerská neschopnost mladých. Kterou dostali hřebčín do ztráty a když už nevěděli co s tím ho zrušili a přišli s plánem výstavby bytovek. Pro tuto variantu jsem uvažoval možnost prodeje či pronájmu tomu, kdo tomu rozumí (a nebo ho najmout). Pak by hřebčín mohl fungovat dál a přinášet jim peníze a lidem radost ze zachované tradice.
A druhou možností je řízený pád. Záměrně to dovedli do ztráty aby hřebčín mohli zrušit a na místě stavět bytovky.
Koukej tak, aby jsi viděl.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Ale to je prece jedno. Jestli jsou neschopni nebo "schopni". Treba to take rodice dotovali z jinych zdroju, nebyla by to zadna vyjimka.
Ja spis narazim na to, jak si do toho vubec nekdo muze dovolit kecat. Kdyz mam barak a nechamho zchatrat, je to ciste jen a jen moje vec (samozrejme bezpecnost atd.). Klidne si muzu vlastnit ruinu. Kdyz to nebude ohrozovat okoli, je vsem do toho houby.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

tak jsem prave ulovil 8kg sele. bylo plne zizal. vedla ho tak 45 kg bachynka. druhe sele melo tak o 2-3kg vic. nejak to nechapu, jestli se narodili pozde krom velikosti vypadala bachynka zdrava bez hendikepu.
kazdopadne prvni cerna zver ulovena vlastni zbrani. 8x57 na 65m z trojnozky. pochopitelne zustalo v ohni

lovu zdar
Přílohy
711A0525-0D22-4CF6-9219-53399E0C6E55.jpeg
EBCCE5FE-87C1-4230-A25F-EE206936A3CB.jpeg
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

za denniho svetla se mi potvrdila domenka-vyhojeny svrab
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Odpovědět