GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od proforma »

Ahojte, tematice nerozumim, ale vim, ze se tu pohybuje nekolik lidi, kteri vlnam a vsem okolo nich rozumeji, tak se ptam. Po odpovedich mozno tema klidne smazat :-)

Na chalupe mam velmi slaby mobilni signal, v chalupe (80 cm kamenne zdi) zadny. Uvazuji o porizeni interniho GSM repeateru/opakovace/zesilovace. Docetla jsem se, ze je k tomu potreba souhlas vsech operatoru a CTU, jinak za to hrozi pokuty s 5 nulama. Muj dotaz je, zda to opravdu muze neco ohrozit, nebo jde jen o dalsi statni prudu?

Jen laicky uvazuju, ze pokud to chyta frekvence, ktere jsou statem povoleny pro telefonni a datove prenosy, a tyto to jenom zesiluje pro normalni pouziti, proc by to melo byt nebezpecne? Proc by melo nekomu vadit (CTU uvadi, ze pry to muze mit vliv az nekolik km), ze bude signal tam, kde zatim prakticky neni? Jen pro informaci - pres NetMonster jsem merila ubytek GSM signalu v lokalite a lita to mezi -107 az -130 dBm (snad spravne opisuju jednotky, nic moc mi to nerika). Jak by to mohlo ovlivnit prijem TV signalu v okoli (ten je tu taky mizernej, drtiva vetsina lidi to tu resi satelity), hovory ostatnich (tam si dokazu predstavit, ze by se prijem signalu v par okolnich chalupach spis zlepsil tim, co se ode mne vyzari okny), nouzove frekvence (kdyz by to jen zesilovalo ty schvalene), ev. komunikaci s letadly? Jsem z toho yanek :-)

Samozrejme bych porizovala certifikovane zarizeni a montaz odbornou firmou, zadna Cina a samodomo.

Diky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od bacil »

Není to až tak pruda, jako aktivní prvek to vyzařuje i jiné kmitočty, které jsou nežádoucí. Když si budou stěžovat v dědině někde ve směru antény, že jim padají hovory, tak bych to urychleně vypnul. Dá se to koupit v cz s homologací, dá se to dovézt levněji z číny (to samé). Když to máš do objektu a nepotřebuješ tím ozářit celé okolí, tak bych to dovezl.

https://www.aliexpress.com/item/Mini-si ... 35132.html

nebo tady s trochu lepší anténou (nejlepší zesilovač je anténa)

https://www.aliexpress.com/item/Hot-Sel ... 23075.html

Hlavně bych nikomu neříkal, že to mám, ano, jsou za to pokuty s pěti nulama.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od dracekvo »

Ono ale celé okolí ozářit potřebuješ.
Má to dvě vysílací strany, protože je to repeater. Jedna (ta slabší) ti pokrývá blízké okolí a druhá strana svítí do světa stejným výkonem jako mobil, protože se musí spojit s nejbližší BTS.

https://www.ctu.cz/cs/download/ochrana_ ... kovace.pdf

Mobilní pásma jsou dost hlídaná. Takže na černo bych do toho nešel. A bez homologace už vůbec ne.

Co máš za operátora? Vím že vodafone nabízí takovou krabičku, co se připojí na internet a ona lokálně pokryje dům signálem. Ale je k tomu zas potřeba ten internet a nevím jestli ho na chalupě máš.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od Fabulous »

Máme to v jedné velké budově, která je v GSM stínu. Na baráku je anténa pro komunikaci s GSM buňkou a uvnitř v každé větší místnosti další antény pro mobily. A mezitím samozřejmě kouzelná krabička. Ven nic nedosáhne a vše tak nějak na 95% funguje (výpadky a ztracené hovory jsou minimální). Vše samozřejmě načerno ;) Nevýhodou je značná cena zařízení.

Á, teď jsem si vzpomněl... Minulý týden jsme to odmontovali...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od proforma »

Diky vsem. Zkusim to protlacit legalne. Mamka uz je starsi a kdyby se ji neco stalo a nemohla se dovolat, to je problem. Jsem pripravena vysolit nejakych 15 tis., s tim pocitam, ale 100 se mi nechce :-)

@Dracek: kdybych tu mela internet, tak ji udelam VOIP telefon a je po starostech :-) Ale je to takova idealni rozpadlicka lokalita :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od sauerkraut »

proforma: Vim nejmene o ctyrech levnejsich resenich. Jako u kazdeho levnejsiho reseni maji i nejake nevyhody, ale to uz nemuzu posoudit ja.

1. Pokud je k dispozici internet, pres ktery se da protlacit VoIP, kdyz se vyleze na strechu (pridela modem na nekolikametrovou tyc na strese apod.), tak bych sel touhle cestou.

Pokud bude na stozaru vys, nez hromosvod, tak bych v Cine za par dolaru koupil Wifi AP, do ktereho se da dat USB GPRS modem a cele se to napaji 5V. Proc to komplikovat WiFi? Protoze se pak nemusi resit co s tim, kdyz do toho vrazi blesk. Ohledne napajeni pak existuji 3 moznosti - neresit to, spojit to s hromosvodem a doufat; oddeleny zdroj; solar a baterka primo u toho.

2. Pokud je k dispozici internet nekde v okoli, tak se tam dohodnout a spojit se smerovym WiFi spojem.

3. Dat na strechu (na pudu, na stozar na strese - vsechno zalezi na mistnich podminkach) anteni na GSM - nejlepe smerovou namirenou na vhodnou BTS. Druhou antenu dat dovnitr do bytu, spojit je vhodnym koaxialnim kabelem, ktery prenese tyhle frekvence a u vnitrni anteny se da telefonovat. Mela by byt niz, nez hromosvod.

Mel jsem na obou stranach jen nesmerove anteny - plech metr krat metr, uprostred dira v ni konektor na koax a na nem naletovany drat dlouhy 1/4 vlnove delky (82.7mm pro 900MHz, 41.4mm pro 1900MHz - tu presnost na desetiny milimetru jsem stipackama fakt neudelal). Asi do pul metru[1] od vnitrni anteny se dalo normalne volat i kdyz jsem mel nevhodny koax z pocitacove site (ale fungoval jen jeden ze 3, takze silne doporucuju koupit vhodny). Ta antena v byte muze byt zamaskovana v cemkoliv, protoze to je deska a z ni couha jeden drat (hrebik na kterem visi obraz apod.). Ta antena venku by byla vhodnejsi s sikmymi protivahami[2] misto plechu, nebo jeste lepe smerova. Patrne by sla udelat plechovkova[3], jako se delaly na wifi, ale plechovka by musela mit obvod 331mm pro 900MHz (prumer 105mm), takze asi nejaka pixla od barvy, nebo trubka od kamen. A kdyz napisu do googlu "smerova gsm antena", tak jich tam jsou desitky.

[1] se smerovou antenou namirenou na BTS by to melo byt vyrazne lepsi.

[2]https://www.changpuak.ch/electronics/lambda_4_gp.php ty protivahy jsou sikme proto, ze se tim posune maximalni zisk do vodorovna, zatimco u rovnych (nebo plechove desky) je maximum sikmo vzhuru.

[3]Plechovka na wifi - ma jine rozmery, konektory a kabely by sly pouzit stejne: http://www.simandl.cz/stranky/czfreenet ... chovka.htm

4. na strechu dat jakoukoliv antenu - klidne ten plech s dratem - a pouzit telefon, ktery ma konektor na externi antenu a mit ho na drate. Starsi telefony to mely docela casto. Mela by byt niz, nez hromosvod.

Asi nema smysl rozepisovat vsechny varianty, takze pockam jakou si vyberes.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od proforma »

@Sauerkraut: Dik za varianty, elektru nerozumim vubec, takze kdyz pises o protivaze, vybavim si tak akorat zavazi, od bodu 3 dal nevim, o cem pises :-) Ale ve zkratce:

- neni tam zadny internet. Kdyby byl, vim, jak takovy problem resit nahradnimi postupy. Jediny internet, ktery by tam sel, je ten pres mobil, pokud bych ale mela signal... (kdyz vylezu na kopec, chytim i LTE, ale kdo ma porad lezt na kopec. Zdravim z kopce :-D)
- neni tam ani hromosvod, takze cokoli na strese bude vys :-D
- bod 3, ktery pises - to je v podstate to reseni, ktery mam na mysli, jenom ja tam mam jeste zesilovac toho signalu. Ze nejdriv musi nekde neco chytit, co by mohl zesilit, svest to kabelem dovnitr a tam rozsirit (antenou), je samozrejme. Ale neni mi jasne, jak by to mohlo fungovat, pokud by tam nebyl ten aktivni prvek? Prece kdyz chytim neco antenou, kabelem to svedu dovnitr, tak nebudu najednou moct volat jenom proto, ze mi ze zdi couha nejaky drat?

"... plech metr krat metr, uprostred dira v ni konektor na koax..." Ciste teoreticky - slo by pro tento ucel pouzit treba satelitni antenu? Prece jen je to min napadny nez nejaky samodomo plech 1x1 m na strese...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5391
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od Rafael »

Nemám nic proti svépomocné výrobě, ba právě naopak.
Ale jsou jisté meze, nevím jak a co o té problematice prakticky ví sauerkraut, ale já bych tím směrem nešel. Byly by to pokusy úspěch - omyl. Aspoň u mě který v radiotechnice zamrznul už před koncem minulého století.
*
Proforma a jak píšeš, že 15 000Kč by bylo akceptovatelné, tak bych to nechal odborníkům kteří se tím živí.
Přesně změří sílu signálu a měli by doporučit vhodné řešení. Třeba nebude ani potřeba nějakého drahého a zbytečně výkonného přístroje. A vyznají se i v příslušné legislativě a podmínkách provozování.
Screenshot_2018-07-05-15-30-54_20180705153317643.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od dracekvo »

A tam nemá žádnej operátor signál? Zkusil bych to prověřit. I za cenu, že by jste mezi sebou měli dražší volání.
A mamce říct, že kdyby se něco stalo a potřebovala pomoct, tak volat 112. Na tohle číslo se mobil připojí i do cizí sítě. Jde to volat i bez simky. Ale to doufám, jako rozpadlice víš :)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od proforma »

Jo, s temahle webovkama jsem zacinala, tu cenu jsem kalkulovala podle nich. Pak jsem se rozhlizela po levnejsim reseni a na Alze jsem narazila na upozorneni, ze to podleha povoleni. To me prave znejistilo. Myslela jsem, ze to bude neco tak jednoduchyho jako zaridit wifi, a ono ne :-)

@Dracek: jenze ta 112 se da volat, jen kdyz mas signal. Kdyz nemas, muzes volat tak akorat z okna :-( V chalupe neni (zadnej, zkousla jsem vsechny 3 operatory a je to tu proste stejne blby na vsechny strany) a kdyz se Ti neco stane, tezko budes behat na kopec. Proste potrebuju signal do chalupy, aby se mamka mohla dovolat treba i z postele. Uz je proste ve veku, kdy to potrebuje.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od sauerkraut »

proforma: varianta 3 (a 4, ale to pak k telefonu vede drat od anteny na strese) je v zasade to, co potrebujes, jenom bez potreby toho povoleni. Nevyhoda je, ze tam neni zesilovac (ale v periskopu taky neni zesilovac a jak ho na ponorkach pouzivaji, ze).

Pokud mas nekde na strese, nebo nad strechou dost silny signal, tak ho ta antena prijme a svede ho dolu do bytu. Pokud tam neni zadny signal, nepomuze ani ten opakovac (ledaze by byl na kopci a na to povoleni nesezenes urcite, nebo za miliony).

S klesajici silou signalu je vyuzitelnost ruznych variant asi takovato:
Normalni: cokoliv, treba samotny telefon
V byte zadny, nad strechou normalni: 3, 4, opakovac
nad strechou slaby: 3 se smerovou antenou, 4, opakovac
nad strechou velmi slaby: 4 (mozna se smerovou antenou), opakovac (asi taky se smerovou antenou)
nad strechou zadny: opakovac na kopci a od nej kabel (ktery bude taky nelegalni, ale aspon se o nem nedozvi behem nekolika okamziku od zahajeni funkce telekomunikacni urad a nebude nikoho rusit)

Povsimni se, ze varianta 4 funguje vsude, kde opakovac, takze klicova otazka je, jestli to to, aby do telefonu nevedl antenni kabel stoji za 15 tisic + litani po uradech.

Satelitni antena s konzervou v ohnisku by sla pouzit taky, ale pokud nechces nic vyrabet, napis do googlu: "smerova GSM antena" a za cca 1500-4000 jsem jich tam dneska odpoledne videl nekolik.

Pak jsou tu jeste dve moznosti:

5. neda se dohodnout s nekym kdo je v dohledu a ma signal, ze by sis dala konvertor LTE -> WiFi + smerovou WiFi antenu k nemu na strechu a platila mu elektriku, co to sezere (asi 91Kc za rok)?

6. satelitni telefon. Musi videt antenou na oblohu, takze to chce nejaky s externi antenou. Nemam s tim zadne prakticke zkusenosti.
https://www.navisat.cz/predplacene-sim-thuraya/
Tarif Nova Plus podle techto stranek plati dva roky a obnovit ho stoji 15 jednotek
https://www.navisat.cz/dobit-kredit-pro-thruaya-sim/ 20 jednotek stoji 700Kc, takze pokud to dobre chapu, tak by to slo provozovat za nejakych asi 300Kc/rok, kdyz se z toho nevola.
Neni to levne, ale vyjde to podobne, jako ten opakovac a bez litani po uradech.

---

Rafael: me to fungovalo na prvni pokus. Delal jsem to jednou (dvakrat, ale to bylo na 450 MHz, to je jine pasmo). Nejsem zadny mag vysokofrekvencnich obvodu, tohle je v zasade jedina nedigitalni vec nad nejakych 250kHz, co jsem kdy stavel (jeste jsem postavil nekolik krystalek).

Proc proforme radim to zarizeni stavet? Protoze mam sve zkusenosti s litanim po uradech a myslim, ze to bude mit levneji, rychleji a pohodlneji i kdyby si to nechala postavit a namontovat od nejake firmy, nez resit povoleni na ten opakovac.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od dracekvo »

To sem nevěděl, že tam není žádný signál od žádného opetátora, proto jsem se ptal :)

Ještě jsi říkala, že kdyby měla internet, tak bys jí pořídila VOIP telefon. Co tak pořídit stolní GSM telefon a připojit ho na externí anténu, která by se dala za okno? Řada tehle telefonů má konektor na externí anténu. Nebo jsi myslela bezdrátovej VOIP?

Pokud žádné zde výše uvedených řešení nebude vyhovovat, tak pak asi fakt investovat do toho repeateru. Nebo oslovit všechny 3 operátory, jestli v blízké budoucnosti nemají v plánu tuto oblast pokrýt.

A pokud je na střeše signál, tak ještě krkolomnější řešení by bylo si pořídit 3G modem někam na půdu a barák si osvítit wifi a pak použít ten VOIP. Ale to už to nějak moc překombinovávám :)
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od MrPorter »

Zajímavý, že nikdo nezmínil satelitní internet, v dnešní době jsou rychlosti i ceny velice slušný (15+ Mbit, cca 500 Kč za mesic). Nevýhodou je odezva zhruba jedna sekunda a fakt, že se IP adresa různě mění mezi Itálií, Rumunskem, Holandskem atd.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1484
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od DanBlack »

Satelitní telefon má v budově asi stejně silnej signál jak GPSka...nezavoláš si. :ugeek:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5391
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od Rafael »

sauerkraut:
Nějak jsem to lítaní po úřadech podcenil. Myslel jsem, že jak to namontuje odborná firma, tak to nebude potřeba. Omlouvám se za neznalost.
*
A jestli tomu dobře rozumím, tak někde na střeše je umístěna přijimací anténa. Ta nic neruší, je to jen pasivní člen a nikdo proti ní nemůže nic mít. A koaxiálem je signál veden k anténě vysílací. Musí být mezi ními nějaký odstup aby se nerušily a nedocházelo k nějakým zpětným vazbám.
No, a když ta "vysílací" anténa bude mít malý výkon, třeba jen na dosah jednoho pokoje, nemůže přece nic rušit a bude nezjistitelná.
Uvažuji dobře?
A taky ten systém nemusí být v provozu trvale. Zapnul by se jen v potřebě volání.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od bacil »

Retranslátory nabízeli před lety operátoři, stálo to jednotky tisíc (3-5).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od sauerkraut »

Rafael: ja jsem ze zacatku tohoto vlakna vyrozumnel, ze to uradovani instalacni firma nevyridi. Pokud to tak neni a vyridi to v cene, tak se omlouvam ja.

Uvazujes samozrejme spravne, jenomze k tomu pouzivas zdravy selsky rozum a to nejde s uredniky dohromady.

Na zaklade zdraveho selskeho rozumu muzu vyndat z Trabanta puvodni motor, dat tam 19kW elektromotor, par lithiovych baterek a prijet s tim na technickou a dostat ji. Protoze vykon mam stejny, hmotnost a rozdeleni hmotnosti na napravy taky. Brzdy ani rizeni jsem neovlivnil (Trabant nema zadny posilovac), hlucnejsi to neni, emisi to vic nema (kdyz to nema zadne). Neexistuje zadny parametr, ktery bych tim zhorsil, takze by mi do toho nikdo nemel kecat. Lidi, kteri to zkusili hovori o roce zivota stravenem litanim po uradech a mnoha stovkach tisic korun za papirovani.

Moje zkusenost je, ze kdyz mam dne moznosti z nihz jedna zahrnuje litani po uradech a druha vypada, ze je 2x drazsi, neni potreba vubec vahat a automaticky zvolit tu druhou.

Pokud se bude system zapinat jen v pripade volani, jak k tomu dojde? Asi vypinacem, protoze telefon neprihlaseny do site se o volani nepokusi. Ten vypinac bude asi na nejakem dratu. Neni tedy mnohem mene prace a zadne riziko ze strany uradu dat na konec toho dratu misto vypinace ten telefon (a na druhou stranu antenu za 100-4000 Kc podle sily signalu na miste)? CTU scannuje pasma a to, ze to nerusi operatory neznamena, ze tam nevidi CTU :-(.

---

bacil: Pokud by to nabizel primo operator, tak si asi nemuze stezovat, ze to nekdo na jeho pasmu provozuje. U toho by s trochou stesti nemuselo byt papirovani. I kdyz v tomhle state clovek nikdy nevi.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5391
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od Rafael »

Z mé strany je to jen "akademická debata" protože jsem takový problém prakticky nikdy neřešil, tudiž o něm nic nevím. Tak mě prosím berte s rezervou.
Jen mě to tak nějak zaujalo a chtěl bych se o tom dovědět víc.

Jinak taky bych neváhal a použil jakoukoliv, rozumnou i když třeba dražší, možnost než běhání po úřadech.
*
Ale jak může CTU skenovat pásmo když vysílací anténa by měla minimální dosah a vyzařovací výkon?
Dále nevím jak napojit anténní svod na dnešní telefony. Můj první, Alcatel Max měl vysouvací anténku - tak možná na ni?
(Mimochodem měl i takovou zajímavou vychytavku. Místo originální baterie tam šly i dát tužkové. Pomoci šupličku který byl součásti balení, ale to už je OT).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
JOBU
Příspěvky: 1828
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od JOBU »

Vážne veríte tomu,že ČTU neustále skenuje všetky pásma a hneď posiela do terénu merací voz?Vyhľadávanie rušenia sa deje az na niečí podnet,a kde niet žalobcu niet ani sudcu...Stačí sa informovať na príslušnom mieste.Napríklad aj slovenský TÚ ide do terénu až na písomný podnet,aj tie sú najčastejšie iba od rádioamatérov,pretože tí majú právo požadovať ochranu pred rušením.A v čr to platí takto tiež. Na skenovanie éteru sú iné zložky,ale tie riešia iba obsah nešifrovaných hovorov a nemajú s telekomunikaciami nič spoločné.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: GSM repeater - dotaz pro radioamatery

Příspěvek od proforma »

Zdravim z kopce :-), diky za vsechny napady a nazory. Docela jste mne inspirovali. Az se vratim do civilizace, poptam se u operatoru, zda oni sami nabizeji nejakou "krabicku" na interni zesileni signalu. S tou variantou, ze by tu postavili dalsi BTS, nepocitam, loni tu jednu zrusili :-( Jeste loni to jakz takz slo, letos je to fakt hruza.

Budu stale uvazovat o tom oficialnim reseni s povolenim, protoze kdyz uz bych do neceho investovala, tak chci, aby se nejen dalo dovolat, ale abych tu taky mela internet. Porad si pohravam s myslenkou se sem pripadne odstehovat a potom je internet nutny pro moji praci z domova.

Ale ta zminka o satelitnim internetu byla hodne zajimava. Ani jsem netusila, ze uz to kleslo na nejaky normalni ceny :-) Zatim pro sebe resim internet pres datasim v mobilu a NTB (dohromady 50 GB, to uz mi staci :-)), proto i pro internet by byl kvalitni signal (GSM+LTE) dobrej. Ale zjistila jsem, ze satelitni net se prodava uz za 400 Kc/mes./10 GB, to by na druhou stranu mohlo stacit pro to telefonovani pres VOIP. Porizovaci cena satelitniho reseni+VOIP je priblizne stejna jako te repeaterove sady, melo by se to vejit do 15 tis. (nejdrazsi je "tuner" pro prijem satelitniho internetu, okolo 10 tis. Kc, pronajimat nechci - nechci zadne zavazky) + antena + VOIP mobil se zakladnou.

Tak uvidime, rozhodnu se podle slozitosti jednotlivych reseni :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět