Detekce fotopasti

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Detekce fotopasti

Příspěvek od mhi »

Asi nejsem uplne kupujici takove veci, dobastlit fototranzistor/fotodiodu v prislusnem spektru do nejakeho plosnaku (dokonce vyrabeneho take v JLCPCB :) ) umim za chvilicku, spis pro ten fun factor. Ale i kdybych to neumel, zajimalo by mne asi vic detailu - treba jake svetlo emituji fotopasti, jestli tam je bezne nejaka PWMkova "stopa", jak to zarizeni funguje (predpokladam, ze tam je nejaky menic a miniaturni low power MCU), jestli to odlisuje ostre zmeny (fotopast "blikne" ?) a plynulou zmenu (otocim senzor na fotopast) apod. Diky za pripadne doplneni a hezka prace !
yoda_cz
Příspěvky: 5
Registrován: 17.10.2023 14:35

Re: Detekce fotopasti

Příspěvek od yoda_cz »

mhi píše: 21.10.2023 13:50 Asi nejsem uplne kupujici takove veci, dobastlit fototranzistor/fotodiodu v prislusnem spektru do nejakeho plosnaku (dokonce vyrabeneho take v JLCPCB :) ) umim za chvilicku, spis pro ten fun factor. Ale i kdybych to neumel, zajimalo by mne asi vic detailu - treba jake svetlo emituji fotopasti, jestli tam je bezne nejaka PWMkova "stopa", jak to zarizeni funguje (predpokladam, ze tam je nejaky menic a miniaturni low power MCU), jestli to odlisuje ostre zmeny (fotopast "blikne" ?) a plynulou zmenu (otocim senzor na fotopast) apod. Diky za pripadne doplneni a hezka prace !
Je to jak píšeš, ta elektronická deska není nic složitého a nabastlit to na nějakou zkušební desku není nic těžkého. Uzpůsobit to ale na plošňák a navrhnout k tomu i krabičku aby to do sebe dobře pasovalo už nějaký čas zabere. No a pak samozřejmě ladit program a také 3d tisk. Běží to na knoflíkovou 3V baterii. Mikrokontrolér běží na nízkou frekvenci a využívá dle potřeby úrovně spánku. Program je ošetřený tak, aby zvládl zachytit i fotopast když pouze vyfotí. To je ošetřené delším úvodním tónem aby ho člověk nepřeslechl. Pak se to přepne do režimu pípání které se mění v závislosti na síle infra. Pípá to potom jako taková vyhledávačka a člověk je schopný podle toho určit směr odkud to jde. Pak je tam ještě kalibrační část která zajišťuje to, aby detektor fungoval třeba krátce po západu slunce kdy je v okolí rozptýlené ještě zbytkové infra od sluníčka. Jako sraní s tím bylo, rozhodně to nebylo za chviličku :D Tyhle píčoviny dělat mě baví a mám v hlavě víc věcí k realizaci, tak uvidím jak s tím pohnu.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Detekce fotopasti

Příspěvek od bacil »

To video na YT ukazuje jak se chovají novější mobily.

Starý mobil bude vidět jasný bílý flek i z dálky. Jakmile začne mít mobilový čip víc jak 3Mpix, přestává už IR moc vidět. Na mobily jsou i aplikace na detekci IR přísvitu z kamery, ale s novějším to bohužel moc nepojede.

Principiálně tam jde o lovení zbytkového světla a o oddělení šumu, takže fotodioda zapojená jako lavinový průraz přímo na AD převodník procesoru přes nějaký veliký odpor (1-10M) na Vcc (případně se zesilovačem) a ten převodník se po zapnutí (potmě) nakalibruje na "klidovou hodnotu" okolního osvětlení a pak už může docela citlivě fungovat. Možná by stačilo použít i integrovanou fotodiodu pro přijímač IR ovládání.

Dá se to řešit i se dvěma tranzistory, tam to bude v klidu sem-tam klapat jak geiger (on to už v podstatě je takový málo citlivý geiger) a při detekci světla (i větší radiace) klapat častěji až pískat.

Dioda (jakákoli) se při osvětlení chová dvěma způsoby - buď jako zdroj (v propustném směru), nebo jako "spínač" (v závěrném směru), kde je mnohem citlivější.

Jako nápad dobrej, ale vnitřek je tak za desetikačku a pokud to budu potřebovat a nemít, tak na to mám starou záložní Lumii s vyndávací baterkou.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Detekce fotopasti

Příspěvek od bivoj »

Dají se použít i nejnovější mobily, ale musí mít objektiv (čip) s nočním IR viděním (např. čip SONY IMX350 ap.). Ten Sony čip používají např. skoro všechny mobily Doogee pro IR night vision foťák.

Poté stačí ve fotorežimu night vision zastínit IR diodu/y mobilu a máte velmi dobrý vizuální detektor ostatních IR zdrojů.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět